Senaste
söndag

Priset på olivolja kan vara på väg att halveras

På tiden

Foto: Claudio Schwarz

Olivolja är gott och funkar att ha till det mesta. På senare år har olivolja också blivit väldigt dyrt, inte bara på Konsum utan överallt i världen. De rekordhöga priserna som vi såg under början av året påstås ha orsakats av klimatrelaterad torka, höga räntor och inflation i värdekedjan.

Men nu kan priserna på olivolja vara på väg att sjunka, i alla fall om man ska tro en av Spaniens största olivoljeproducenter. Den spanska olivoljeproducenten Deoleo förutspår nämligen att priserna kommer att sjunka till hälften av sina rekordnivåer de kommande månaderna. Deoleo, som producerar kända varumärken som Bertolli och Carbonell, förväntar sig en bättre skörd säsongen 2024-2025. Enligt företagets försäljningschef Miguel Ángel Guzmán kommer detta att leda till att marknaden stabiliseras samt gradvis normaliseras när den nya skörden fortskrider och utbudet ökar.

En viss prisspänning för högkvalitativ olivolja förväntas dock vara kvar ett tag till.

Även Turkiet förväntar sig en god olivskörd i år, som ska leda till 475 000 ton olivolja, medan Grekland kämpar med en långvarig torka, vilket antagligen kommer att leda till en fortsatt tuff olivoljepressperiod för landet.

Strupen, Mat, Olivolja, Konsum, Deoleo, Bertolli, Carbonell

Sex Pistols kommer till Sverige

Dock utan Johnny Rotten

Punkbandet med stort P, Sex Pistols, är klara för sommarens Sweden Rock-festival i Blekinge. Det låter ju onekligen tufft, dock kommer bandets frontman, Johnny Rotten, stanna hemma och istället kommer Frank Carter att vara bandets sångare.

De övriga originalmedlemmarna Steve Jones, Glen Matlock och Paul Cook kommer dock dyka upp, så vill man se dem spela lite punk kan man ju bege sig till Norje i juni nästa år.

Sinnet, Konsert, Sex Pistols, Sweden Rock, Johnny Rotten, Frank Carter, Norje

Kendrick Lamar överraskade med ny skiva

GNX

Lite oväntat släppte Kendrick Lamar en ny platta i fredags. Den heter GNX och det jag har hunnit lyssna är väldigt bra. Lokko ger den fem av sex i SvD.

GNX är förresten bilen på bilden. Det är en specialversion av Buick Regal som tillverkades i 547 exemplar under 1987. Det var en kvick rackare som gjorde 0-100 km/h på under fem sekunder. Bilen utvecklades tillsammans med McLaren Performance Technologies och ASC.

Sinnet, Musik, Kendrick Lamar, GNX, Lokko, Buick Regal, McLaren Performance Technologies

fredag

Glassbok årets svenska måltidslitteratur

Grattis Jan Hedh!

Jan Hedh är en författare som har gett ut flera kokböcker om bakning och om sötsaker. I våras släppte han boken "Glass på riktigt" och nu har den utsetts till "årets svenska måltidslitteratur" av Måltidsakademien. Juryn motiverar beslutet med:

"För varje bok som Jan Hedh skriver tar mänskligt vetande ett märkbart steg framåt när det gäller fikastundens välsignelser eller kalasets söta final."

Sinnet, Böcker, Jan Hedh, Glass på riktigt, måltidslitteratur, bok, utmärkelse, pris, glass, glassigt

The Karate Kid är med i The Karate Kid

Coldplays nya singel

På Coldplays tioende studioalbum Moon Music finns låten The Karate Kid med och nu har videon till denna släppts. Och vem medverkar i den om inte skådespelaren Ralph Macchio, som var den som spelade huvudrollen i Karate Kid-filmerna.

Sinnet, Musik, Coldplay, The Karate Kid, låt, artist, musikvideo, Moon Music, Ralph Macchio