Senaste
fredag

Turister undviker Japan

Efter att mangaserie förutspått en katastrof

Vidskepliga turister ser ut att hålla sig borta från Japan efter att mangaserien The Future I Saw av Ryo Tatsuki förutspått att någon sorts katastrof ska drabba landet snart.

Mangaserien baseras på Tatsukis egna drömmar och omslaget till en av tidningarna ska tidigare ha förutspått att en katastrof skulle drabba Japan i mars 2011, något som faktiskt skedde då en jordbävning och efterföljande tsunami dödade upp emot 20.000 personer i landet.

I ett senare nummer av tidningen sägs Japan drabbas av en katastrof i juli 2025. Den ska vara baserad på en dröm som Tatsuki hade den 5 juli 2021, något som gör att en del vidskepliga turister från framför allt Hongkong tror att Japan kommer att drabbas av en katastrof imorgon. Tatsuki ska även ha drömt om att Queens sångare Freddie Mercury dog 15 år innan det faktiskt hände.

Tatsuki själv säger dock att hon inte är någon profet och att oron för att en katastrof ska inträffa baserat på hennes serie feltolkats. Här ovanför hittas ett nyhetsinslag om det hela från Reuters.

Passet, Resmål, japan, turism, manga, the future i saw, dingfeber

Ryanair drar igång två nya flyg från Göteborg

Till Malta och Porto

Ryanair meddelade i veckan att de kommer att bredda sitt utbud från Sverige genom att lansera två nya direktlinjer från Landvetter i Göteborg. De nya destinationerna är Malta och Porto i Portugal.

Flygningarna till Porto startar den 26 oktober och kommer att gå två gånger i veckan, onsdagar och söndagar. Två dagar senare, den 28 oktober, börjar flygen till Malta, även dessa kommer att gå två gånger i veckan.

På tal om Ryanair så ska de nu höja gränsen för hur stort handbagage man får ta med utan extra kostnad. Detta är sannolikt en reaktion på att EU är på gång med en ny standard för minimimått (vilket är 40 x 30 x 15 cm) på handbagage. Det nya måttet för gratis handbagage är 40 x 30 x 20 cm, vilket är en 20 procent ökning i volym jämfört med tidigare.

Väskan får dock fortfarande högst väga 10 kg och måste fortfarande få plats under sätet framför.

Även lågprisbolaget Wizz Air har ökat sitt minimimått till samma volym som Ryanair. Easyjet har lite större volym då de tillåter väskor på 45 x 36 x 20 cm utan extra kostnad.

Passet, Resmål, Ryanair, Landvetter, Malta, Porto, Wizz Air

onsdag

Här har vi smaken på årets Juleskum

175 dagar kvar till julafton

Det börjar bli sommar över landet och ni vet ju vad det innebär? Att det är dags att boka upp julbord, kolla över julpyntet på vinden och planera årets julklappar. Det ska ju även moffas en väldans massa snarr när denna period väl kommer och en klassiker bland gotteskålarna är ju Juleskum. Sedan några år tillbaka har de vid sidan om originalet även erbjudit "Årets smak" och nu får vi reda på vilken det blir i år. Juleskum Orange Caramel heter den och då ska de sega tomtarna alltså ha smak av karamellkola och apelsin.

Kommer ut i butik vecka 37 så börja tagga redan idag! Nu är det vecka 27 så snart är vi där igen.

Strupen, Snacks och godis, Juleskum, smak, 2025, jul, årets, karamellkola, apelsin, godis, julgodis, skumtomte, skum tomte

Är ni taggade på julen?1727 röster
tisdag
Foto: Fazer

Fazer släpper chokladbit utan kakao

What?

Choklad är gott, men tillgången på kakao är inte oändlig. Det har väl speciellt märkts på senare till då kakao-priset har dragit iväg. Under initiativet Taste the Future försöker Fazer hitta alternativ och nu har man börjat tillverka den första produkten. Man har gjort detta tidigare i handgjord skala, men nu rullar det i fabriken i Finland.

Det handlar om en produkt som heter Raspberry Dream. Det är ett rån som har lager av hallon- och vaniljfyllning men istället för choklad har man mältad råg.

– Det här är en smak av framtiden. Vi har använt spannmål för att skapa en god produkt utan kakao. Vi är stolta över den här utvecklingen som visar vårt engagemang för att skapa nya matlösningar, utan att kompromissa med smaken, säger Robert Engman, VP Commercial Fazer Sweden.

Förutom detta så har man även lyckats cellodla kakao. Det ligger dock långt fram i tiden innan det hamnar i godishyllan, men man jobbar på det.

Raspberry Dream kommer trots att det är en fabriksprodukt vara en limiterad upplaga som kommer att börja säljs på Pressbyrån under vecka 28, alltså nästa vecka. Produkten är vegansk.

Strupen, Snacks och godis, Fazer, Taste the Future, Raspberry Dream, Robert Engman, Pressbyrån

Koskenkorva med salmiak och citron

Lakritsshots 3.0?

Häromdagen pratade jag och en kompis om lakritsshots. Det var otroligt stort runt år 2000 och vi var väl lite oense om den svarta shoten fortfarande var något att ha.

Koskenkorva gillar lakrits och nu släpper man sin tredje variant. Först kom bara salmiakki, sedan salmiakki med hallon och nu kommer en variant med citron.

Koskenkorva Salmiakki Lemon har en intensiv och tydlig karaktär av salmiak och lakrits med en frisk smak av citron. Smaken är lång, kryddig och intensiv med en fin blandning av sött, salt och syrligt från citronen. Kombinationen kan jämföras med det populära finska citronlakrits godiset, citronfylld salmiaklakrits. Salmiaksmaken kommer från lakritsrot och salmiak.

Det där godiset är ju gott så detta kan kanske vara något. Kommer i det tillfälliga sortimentet den 18 juli och kostar 229 kronor för 700 ml.

Strupen, Sprit, Koskenkorva, lakritsshots, salmiakki, citronlakrits, salmiaklakrits