Senaste
torsdag

Koppla tennisracket till mobilen

Tycker du att det är lite för nedkopplat att spela tennis? Ett nytt tennisracket kan rädda dig!

Det är bolaget Babolat som tagit fram det här racketet som du kopplar till din mobil och så kan du efter matchen eller träningen enkelt se exakt hur du slog, hur du träffade, vilka slag du gjorde och så vidare. Faktiskt riktigt coolt.

Babolat har fått Rafael Nadal att ställa upp bakom produkten så helt uselt kan det inte vara. Är du sugen på att analysera din tennis kostar det 399 dollar att bli lite klokare.

Kroppen, Idrott, tennis, racket, nadal

Kalsong får spermier att simma bättre

Med hjälp av kyla

Om man är sugen på att skaffa kids räcker det inte alltid med att vara kär och lycklig - i bland behöver de små simmarna i pungen lite hjälp på vägen. Ett - i sammanhanget - billigt sätt att få lite hjälp på vägen är de här kalsongerna som man kan placera kylpack i.

Tanken är att produktionen av spermier är som allra bäst vid en viss temperatur och det är inte när det är varmt och gott tyvärr. Tvärtom blir det bättre förhållanden om man sänker temperaturen lite, därav kylpacket i kalsongerna.

Tyvärr så räcker det inte med att stoppa i kylpacket strax innan man ska gå till sovrummet och ha det härligt, man måste köra kylbehandlingen en stund varje dag under ungefär 10 veckor.

Förutom kalsongerna rekommenderar tillverkarna att man slutar röka, undviker alkohol, äter hälsosamt, käkar vitaminer och tränar. Tar hand om sig helt enkelt.

Kroppen, Snoppen, kalsonger, infertilitet, barn

Kan du gå på vattnet?

Nej, men på oobleck

Att springa runt på hård asfalt är inte så roligt och tyvärr går det inte riktigt att gå på vatten ännu så en bank i Kuala Lumpur fyllde en liten pool med oobleck, en så kallad icke-newtonsk vätska. Enkelt kan man säga att vätskan reagerar olika på hur den behandlas vilket gör att den går att gå/springa på men stannar man och vätskan får "vila" så sjunker man som en sten. Och blir geggig.

Oobleck får man fram genom att blanda 1 del vatten med 1.5-2 delar majsstärkelse.

Rätt rolig grön sörja det där!

Kroppen, Träning, oobleck, jesus

tisdag

Stereotyper på gymmet

De flesta börjar nog vakna upp ur julkoman och det börjar därför bli dags att infria sina nyårslöften - att börja träna och gå till gymmet. Men hur är det på ett gym för den som inte varit där tidigare? Vad kan man vänta sig och vad är det för folk där? Dude Perfect har gjort ett humorklipp där de går igenom alla stereotyper som kan återfinnas mellan hantlarna och löparbanden.

Kroppen, Träning, stereotyper, gymmet, träning, Dude Perfect

fredag

Kärleken till klättringen

Vad är det första vi gör som barn efter att vi har lärt oss krypa och gå? Jo, klättra. Det där sitter i för de flesta, och en del nöjer sig inte med att ta sig upp för ribbstolar på gympan utan det ska till värre saker för att de ska bli utmanade.

Kroppen, Äventyr, klättring, kortfilm, Lucky Monkey