Senaste
tisdag

Grönsaken zucchiolo kommer till Sverige

En blandning av zucchini och gurka

Hört talas om grönsaken zucchiolo tidigare? Det är en blandning mellan en zucchini och en gurka, men den är rund som en pumpa istället för avlång. Skumt som attans, men ganska kul ändå. Nu lanseras den i Sverige hos Lidl och den kommer i färgerna gul, ljusgrön och mörkgrön. Smaken är mild och grönsaken är rik på fibrer och vitamin A och C. Ska passa bra i en sallad eller på grillen och den ska hålla sig fräsch länge.

Något ni kommer testa?

Strupen, Mat, zucchiolo, grönsak, Lidl, grönt, zucchini, gurka

Äter du grönsaker?781 röster
måndag

Sov på Ferraris museum

Och få VIP-biljetter till race

Söndag den 19 maj körs racertävlingen Emilia Romagna Grand Prix i Italien och nu presenteras en ganska speciell upplevelse där man kan få ta del av detta, tillsammans med lite sömn. Det är Ferrari Museum och Airbnb som har kokat ihop detta och den som är intresserad kan bli utvald att få sova en natt på museet bland flera fräna F1-bilar. Till detta får man även VIP-biljetter till racet och exklusiv tillgång till området där bilarna som tävlar finns. Som om inte det vore nog ska man även få åka runt Fiorano-banan i en 296 GTB och lite annat smått och gott. Men, det verkar som att du får betala boendet själv och det är Ferrari som kommer att välja ut vem som får boka efter att man har fyllt i sina detaljer.

Boendet hittas på länken nedan. Din värd är racerföraren och numera Ferrari-ambassadören Marc Gené.

Passet, Hotell, Ferrari Museum, Airbnb, hotell, sova, upplevelse, Ferrari

Sista namnen klara för Rosendal Garden Party

Fyra artister har tillkommit

Foto: Hugo Engström / Tjock

Festivalen Rosendal Garden Party, som äger rum i Stockholm den 14–16 juni, har nu slutfört sin lineup med tillägg av fyra nya artister. Dessa nya tillskott innebär att festivalbesökare kan förvänta sig ett ännu bredare utbud av musikaliska upplevelser.

Nykomlingarna i lineupen inkluderar YG Marley, som är barnbarn till den legendariska Bob Marley och son till Lauryn Hill. Från Storbritannien kommer Nia Archives, känd för sin unika blandning av musikstilar. Yaeger, en svensk ravepopartist, lovar att leverera energiska framträdanden, medan det sydafrikanska bandet BCUC kommer att bidra med sin distinkta afrobeat-influerade musik.

Övriga huvudakter till festivalen inkluderar MIA, Grace Jones och Massive Attack.

Sinnet, Festival, Rosendal Garden Party, YG Marley, Nia Archives, Yaeger, BCUC

Fast & Furious-berg-och-dalbana på gång

Hollywood Drift verkar bli snurrig

Foto: NBC Universal

På det amerikanska nöjesfältet Universal Studios Hollywood kommer det nu att byggas en berg-och-dalbana som hämtat inspiration från den tio filmer långa Fast & Furious-sagan, skriver NBC Universal i ett pressmeddelande.

Berg-och-dalbanan kommer att heta "Hollywood Drift" och kommer att vara försedd med en funktion som gör att vagnarna på banan kan rotera 360 grader. I videoklippet nedan syns en inofficiell animering på hur det kan komma att se ut.

Någon gång under 2026 kommer Hollywood Drift att öppna på Universal Studios Hollywood.

Passet, Upplevelser, berg-och-dalbana, Universal Studios Hollywood, Hollywood Drift, Fast & FuriousVia deadline.com

Wes Anderson har gjort sin egen Montblanc

Har såklart också gjort kampanjen

Montblanc är ett riktigt klassiskt pennmärke och mest klassisk är deras modell The Meisterstück som nu firar 100 år. Det hyllar Montblanc med en kollektion av specialvarianter men också en hel del tillbehör. Allt från väldigt snygga väskor till solglasögon, bälten och annat roligt.

Men den riktiga bonusen är nog att Wes Anderson har gjort kampanjfilmen för det hela. Det är oklart om det var ett lur för att få in honom i projektet, men Wes har också designat sin egen lilla penna. Den har fått namnet The Schreiberling, fritt översatt betyder det "skrivaren". Som ni ser på bilden ovan är det verkligen en liten penna.

Filmen är regisserad av Wes tillsammans med Roman Coppola. Wes är också med i filmen tillsammans med Rupert Friend och Jason Schwartzman. Producerat har Roman Coppola, Jeremy Dawson och John Peet gjort, AD är Stephan Gessler och filmat har Linus Sandgren gjort. Linus har bland annat fått en Oscar för sitt foto till filmen La La Land.

Hemmet, Kontoret, Montblanc, Meisterstück, Wes Anderson, The Schreiberling, Roman Coppola