Senaste
torsdag

Mekanisk klocka med digital känsla

Nyutgåva av klassiker

AMIDA Digitrend är en nyutgåva av en klocka som först släpptes 1976. Som ni ser på bilden nedan är det en mekanisk klocka som visar tiden "på snedden", vilket gör att man kan titta på klockan utan att vrida den. Coolt då för 48 år sedan och faktiskt lika coolt idag.

Klockan tillverkas alltså nu igen och finns i tre versioner, stål, svart och guld. Prislapparna ligger på mellan 2900 och 3500 CHF, alltså runt 35.000-43.000 kronor.

Garderoben, Klockor, AMIDA Digitrend, klocka, mekanisk, stål, guld

onsdag
Foto: Coca-Cola

Nu kommer Coca-Cola med alkohol till Sverige

I form av klassikern Jack & Coke

Coca-Cola släpper för första gången en alkoholhaltig dryck i Sverige när man nu samarbetar med Jack Daniel's och släpper den klassiska drinken Jack & Coke på Systembolaget. Drycken, som kombinerar Jack Daniel's Tennessee Whiskey med Coca-Cola, sägs ha blandats för första gången 1907 och har sedan dess blivit rätt populär världen över.

Den nya färdigblandade drinken kommer i en burk med Coca-Colas röda logotyp och Jack Daniel's Old No. 7-design. Den kommer att finnas i Systembolagets fasta sortiment från och med december, för 24,90 kronor för en 330 ml burk.

Strupen, Dryck, Coca-Cola, Jack Daniel's, Jack & Coke, Systembolaget, Tennessee Whiskey

Yung Leans största Sverigespelning sker nästa år

Frode jublar

Den 1 mars nästa år kommer den svenska hiphopartisten Yung Lean att genomföra sin största Sverigespelning hittills och det blir på Avicii Arena. Detta blir Jonatan Leandoer Håstads (som han egentligen heter) enda konsert i Skandinavien under nästa år. Biljetterna släpps den 3 december.

Sedan genombrottet 2013 har Yung Lean släppt fem album och han har bland annat samarbetat med artister som Travis Scott och FKA Twigs.

Sinnet, Konsert, Yung Lean, konsert, spelning, största, Avicii Arena, musik, artist, hiphop

tisdag
Foto: British Airways

British Airways visar sin nya första klass

Är inspirerad av Concorde

British Airways har nu visat upp sin kommande första klass-kabin, som kommer att göra debut i flygbolagets Airbus A380-flygplan i mitten av 2026. Designen är delvis inspirerad av British Airways legendariska Concorde, med kurvor som refererar till Concordes ikoniska vingar.

Den nya stolen har en bredd på 93 cm, en 2 meter lång bädd, en multifunktionell fotpall, ett bord, en 32-tums 4K-TV-skärm och anpassningsbar stämningsbelysning. Platsen har även en 152 cm hög böjd avskärmningsvägg som ska skapa en privat miljö.

Sinnet, Musik, British Airways, första klass, Airbus A380, Concorde, design

Foto: British Airways
söndag

Mataffärer har fått sexleksaker på hyllorna

En banan och en dildo tack

Foto: Lovense Toys

I Danmark ligger man steget före på många plan, bland annat deras mataffärer, eftersom flera av deras mataffärskedjor nu har börjat sälja sexleksaker som vibratorer och dildos bland sina traditionella varor.

För att barn inte ska plocka ner dessa saker bland sitt lördagsgodis har man placerat dessa produkter högt på hyllorna. Enligt pensionären Lene Dannemann, som danska DR har pratat med, kan sexleksakerna placeras bredvid frukt och grönsaker som bananer för att fånga kundernas intresse.

Etnologen Julia Lahme menar att detta är ett tecken på ett mer öppensinnat samhälle där människor har en annorlunda relation till sina kroppar och sexualitet. Hon säger till SVT att den nya generationen kunder har en mer avslappnad inställning till sin sexualitet jämfört med tidigare generationer.

En undersökning från RFSU 2022 visar att över 40 procent äger eller har tillgång till en partners sexleksak, vilket speglar en liknande trend även här i Sverige.

Kroppen, Snoppen, Sexleksaker, Sex, Leksaker, Danmark, mataffärskedjor, RFSU