Årets glögg från Stockholms Bränneri
Dricks helst kall
Nu presenterar Stockholms Bränneri sin Årets Glögg 2023 och den är en blandning av hallon, aroniabär och pressade druvor kryddad med julkryddor, kryddpeppar och rosmarin. Den innehåller även Stockholms Bränneri Dry Gin. Rekommenderas att drickas kall med is, och kanske en kvist rosmarin.
Erik Hasselgärde som är produktutvecklingsansvarig säger följande om nyheten:
"Sammansättningen av söta hallon, friska aroniabär och värmande kryddpeppar blev i år nyckeln till Årets Glögg. Därefter handlade det om att hitta balans i smakerna och ta fram ett passande urval av familjära julkryddor. Årets Glögg 2023 är rund och bärig, en aning sträv, spännande kryddig, och avslutar härligt värmande med vår Dry Gin. Vi hittade verkligen ett samspel i smakerna som känns både nytt och bekant på samma gång."
Glöggen går att köpa nu och för en flaska som rymmer 500 milliliter får man betala 198 kronor. Alkoholhalten ligger på 21,5 procent.





Läs gärna våra regler!