Senaste
måndag
fredag

Tut i luren! Appetite for Destruction 30 år i dag!

Guns N' Roses debutplatta

Exakt i dag för 30 år sedan brakade det loss i rock-världen. Då släppte nämligen Guns N' Roses sin debutplatta Appetite for Destruction, och vilken platta sen. Nästan alla låtar som är med är superhitar som håller att spela om och om igen än i dag. Så om du har slutat att lyssna på Linkin Park för i dag kan det vara läge att gå över till Guns och rocka loss.

Sinnet, Musik, Guns N' Roses, Appetite for Destruction, debutplatta, album, Tut i luren!, musik, artist

Aphex Twin delar med sig av massivt musikarkiv

Går att lyssna på allt - helt gratis

Foto: Wikimedia Commons

Richard D. James, mer känd under artistnamnet Aphex Twin, har i över 20 års tid producerat mängder av musik med hjälp av både analoga och digitala synthar. Nu har han efter en månads nedräkning på sin sajt lagt upp i princip allt han spelat in sedan 1991 för folk att digitalt ladda ned mot en liten slant. Vill man inte dra hem grejerna utan bara lyssna på låtarna kan man göra det via sajten, helt gratis. Det finns hur mycket som helst att gå igenom, bland annat massvis som tidigare aldrig har släppts. Frossa loss på länken nedan.

Sinnet, Musik, Aphex Twin, musik, musikarkiv, gratis, göttVia Arstechnica

I Wear Speedos

Parodi på superhiten Despacito

Om du inte råkade tappa hörseln för några några månader sedan har du med all säkerhet hört den senaste musikplågan Despacito. Låten kommer från Luis Fonsi och Daddy Yankee och i januari i år släpptes en officiell video till den. Låten fick dock inte sitt enorma genomslag förrän Justin Bieber i april gjorde en remix av den, och nu går det knappt att undvika den. YouTube:aren Mikey Bustos bestämde sig därför för att göra en liten parodi, som istället heter I Wear Speedos. Rätt klockren faktiskt.

Originalen har ni nedan.

Sinnet, Musik, parodi, Speedos, Despacito, humor, musik, Mikey Bustos, I Wear SpeedosTack till Jan