Senaste
måndag

Terry Crews har tagit fram en ny typ av stol

En bordstol som ser rätt najs ut

Skådespelaren Terry Crews har mycket energi, typ mer än alla andra människor sammanlagt. Han kan inte sitta still och har hela tiden nya idéer och tankar som sprutar åt alla håll. För ett tag sedan fick han möjlighet att ta fram en möbelkollektion och en av grejerna som finns där är en stol som också är ett bord. Det var tydligen något helt nytt och en av grejerna som möbeltillverkaren verkligen fastnade för. I det här klippet visar han upp den för Jimmy Fallon.

Sinnet, Video, Terry Crews, Jimmy Fallon, The Tonight Show, humor, möbler

Hugh Hefner pratar om sitt liv

Dokumentär från The New York Times

Förra veckan nåddes vi av beskedet att Playboy-grundaren Hugh Hefner gått bort. Hugh blev 91 år gammal och hann med mycket i sitt liv. The New York Times intervjuade honom 2008 och snickrade lite snabbt ihop det vi ser här när hans död blev känd.

Sinnet, Dokumentär, Hugh Hefner, död, Playboy, vif, rip, legend, dokumentär, The New York Times

fredag

Radiohead-låt skrevs om för Blue Planet II

Bloom fick nytt liv tillsammans med Hans Zimmer

Tidigare i veckan fick vi se en första trailer för BBCs Blue Planet II - uppföljaren till succéserien Blue Planet. Om du inte har sett trailern så se den, magisk. La du märke till musiken i den? Det är en specialskriven version av Radioheads dänga Bloom från 2011, som skrevs efter inspiration från filmen Blue Planet. Det är en rätt stökig rocklåt och det man hör i den nya trailern är något helt annorlunda. Det nya stycket heter (Ocean) Bloom och det är framtaget av Radiohead tillsammans med kompositören Hans Zimmer och i det här klippet från Vox berättar de om den.

Sinnet, Musik, Radiohead, Hans Zimmer, Bloom, Blue Planet II, musik, Vox, intressant

Demi Lovato släpper nytt album i dag

Det här är Tell Me You Love Me

I dag släpper artisten Demi Lovato sitt nya album Tell Me You Love Me. Plattan som är hennes sjätte innehåller bland annat hitsingeln Sorry Not Sorry. Den 17 oktober släpps dokumentären Demi Lovato: Simply Complicated på YouTube och den handlar om hur albumet blev till och en del om Demi själv.

Sinnet, Musik, Demi Lovato, Tell Me You Love Me, album, musik