Senaste
lördag
fredag

Spin Doctors - Two Princes

Fredagsklassikern

Här har vi en låt som antagligen snurrade friskt på CD-spelaren hos många i början av 90-talet - Spin Doctors med Two Princes. Den släpptes 1993 och den håller än idag. Det var gruppens mest framgångsrika singel och den fick en Grammy Award för Best Rock Performance by a Duo or Group.

Bonusklipp nedan.

Sinnet, Musik, Fredagsklassikern, musik, artist, Spin Doctors, Two Princes

torsdag

Babuskha Boi - nytt från A$AP Rocky

Hyllar huvudscarfen

A$AP Rocky släpper idag den nya singeln Babuskha Boi som ni kan lyssna på här. Låten gästas av A$AP Ferg, ScHoolboy Q, A$AP Nast och Kamil Abbas och är producerad av Nadia Lee Cohen.

Sinnet, Musik, A$AP Rocky, Babuskha Boi, singel, musik

Sturgill Simpson - Sing Along

Cool video

Nu är musikvideon till Sturgill Simpsons singel Sing Along här. Låten är huvudsingeln från den nya plattan Sound & Fury som släpps den 27 september. Samma datum släpps en liten film på Netflix till alla låtarna skapade av manga-konstnären Takashi Okazaki och filmskaparen Junpei Mizusaki. Ett smakprov på detta ser vi här.

Sinnet, Musik, Sturgill Simpson, Sing Along, musikvideo, artist

tisdag

Ett besök i en fabrik som tillverkar cymbaler

Zildjian grundades 1623

Avedis Zildjian Company, eller bara Zildjian som man brukar säga, är världens största tillverkare av cymbaler. Företaget grundades redan 1623 och härstammar från Konstantinopel, Turkiet. Det är därmed ett av de äldsta fortfarande verksamma företagen i världen. Här får vi hänga med på en rundtur i fabriken.

Sinnet, Video, cymbal, fabrik, Zildjian, rundtur