Senaste
fredag

Ny rymd-poplåt från Di Leva

Free Freedom

Free Freedom är namnet på Thomas Di Levas nya singel som han skrivit och producerat själv. Den kommer att finnas med på det kommande albumet The Hybrids som ska innehålla "nyskapande och science-fiction doftande popmusik för alla som gillar filmer som X-Files, The Matrix och Twin Peaks." Albumet släpps i höst.

Sinnet, Musik, Di Leva, Free Freedom, singel, musik, artist, rymd-poplåt

ZZ Top släpper låten Brown Sugar som singel

Nytt album kommer 22 juli

Idag släpper ZZ Top singeln Brown Sugar från det kommande albumet RAW som släpps den 22 juli. Men det är ingen ny låt - Brown Sugar var ursprungligen ett av spåren på det allra första albumet som ZZ Top släppte i januari 1971. Det nya albumet är en hyllning till gruppens tidiga dagar. Plattan spelades in för den Grammy-nominerade Netflix-dokumentären That Little OI’ Band From Texas.

I maj drar gruppen ut på turnén RAW Whiskey Tour i Nordamerika.

Sinnet, Musik, ZZ Top, singel, Brown Sugar, musik, artist

torsdag

Erik Grönwall är ny sångare i Skid Row

Historien upprepar sig

2009 var Erik Grönwall en av deltagarna i TV-programmet Idol. För domarna framförde han Skid Rows klassiska rockdänga 18 and life. Juryn var enig - Erik skulle solklart gå vidare. Han gick och vann hela programmet det året och har sedan dess släppt några singlar och var mellan 2010 och 2020 den som frontade rockbandet H.E.A.T. Nu händer det dock grejer och den där låten han framförde för 13 år sedan återkommer - eftersom han nu signats som sångare i Skid Row. Han ersätter därmed ZP Theart.

Första Skid Row-låten med Erik blir den nya singeln The gang’s all here som släpps imorgon bitti. Ett album med samma namn kommer den 14 oktober.

Sinnet, Musik, Skid Row, Erik Grönwall, sångare

onsdag

Roxette ska återuppstå

Per Gessle letar sångare

På 80- och 90-talet var Roxette med Per Gessle och Marie Fredriksson sjukt stora. De fortsatte att uppträda som grupp fram till 2016 när Maries hälsa gjorde att de inte kunde fortsätta. 2019 gick hon tragiskt nog bort. Sedan dess har Per Gessle funderat på vad han ska göra med Roxette och nu står det klart att gruppen ska återuppstå under namnet PG Roxette. Per är i full fart med att rekrytera en ny sångare som ska göra honom sällskap. En ny singel ska komma i maj och i september ska ett nytt album släppas. Därefter ska man ge sig ut på turné.

Sinnet, Musik, Roxette, PG Roxette, återuppstår, grupp, Per Gessle

måndag

Ny låt med Phife Dawg

Album kommer imorgon

Phife Dawg var länge en del av hiphop-gruppen A Tribe Called Quest tills han gick bort 22 mars 2016. Nu släpper dödsboet ett nytt album där Phife Dawg gästas av bland annat Q-Tip, De La Soul, Busta Rhymes, Rapsody och Redman. Albumet heter Forever och det gör också den första singeln från albumet som ni hör i videon ovan.

Albumet släpps imorgon 22 mars, sex år sedan Phife Dawg gick bort.

Sinnet, Musik, Phife Dawg, a tribe called quest