Senaste
onsdag

Usain Bolt kommer till Malmö Games

Världens snabbaste man, Usain Bolt, kommer till Malmö Games i augusti nästa år. Redan nu står det klart att värdsstjärnan ställer upp på friidrottstävlingen och det är också han som kommer att vara huvudattraktionen.

"”It is very unusual for me to commit to a meet so far ahead, but I like to support new meets and I’m looking forward to be a part of Malmö Games and competing there in August 2014."
Arrangerar gör Malmö Allmänna Idrottsförening och stiftelsen Malmö Athletic International.

Kroppen, Idrott, Usain Bolt, idrott, Malmö Games, friidrott, gala

fredag

Förste amerikanen på Mount Everest

För 50 år sedan blev Jim Whittaker den förste amerikanen att bestiga Mount Everest. Här berättar han om hur han alltid har varit ett med naturen och om hur viktigt det är att vi tar tillvara på vår vackra planet. Inspirerande faktiskt.

Kroppen, Äventyr, Mount Everest, Jim Whittaker, A Life Well Lived, äventyr, natur

tisdag

Maraton i färg

Tro det eller ej men The Color Run är inget som Sony ligger bakom. Det är istället ett evenemang/maraton där man springer och sprider mängder med färg omkring sig. Loppet är på fem kilometer och den som är dränkt i mest färg vinner, typ. Kravet är dock att man från början ska vara klädd i helvitt. Och ha kul, skratta och lyfta upp en hälsosam livstil.

Det första loppet börjar nu på lördag och det sista äger rum i december precis innan jul. Än så länge hålls det bara i städer i USA och i Australien, men vem vet, någon gång kanske det även kommer hit till Sverige och sätter lite färg på vårt land.

Kroppen, Träning, The Color Run, maraton, spring, färger, färg

tisdag

Braun kyler ner rakapparaten

Jag rakar mig oftast med hyvel och då står jag antingen i duschen en stund eller använder raklödder för att förbereda huden för hyvelns attack. Om man använder rakapparat behöver man inte riktigt samma förberedelse men huden blir ju i alla fall irriterad.

För att fixa till detta släpper nu Braun en ny serie rakapparater med inbyggd kylning som man påstår ska fixa detta. Man har helt enkelt byggt in en liten kylanläggning som ligger mellan rakbladen och som kyler ned huden och på så sätt ska göra livet bättre.

Om det verkligen blir så återkommer vi med senare efter att ha hårdtestat denna ett tag. Modellen på bilden heter CT2s och kostar 1699 kronor, det finns ytterligare tre modeller som kostar upp till 2199 kronor. I butik kommer dessa i augusti.

Kroppen, Knoppen, braun, rakapparat

måndag

Limon är vibratorn för paret

Vibratorer känns inte så speciellt sexiga, alldeles för mycket teknisk pryl och gummi och för lite känsla. Om Limon, som den här vibratorn heter, kommer att fixa det vette tusan, men det känns som de är på rätt väg i alla fall. Man har gjort en vibrator som ser ut som en citron och man förändrar kraften som den vibrerar med genom att trycka på den med olika kraft.

Just nu är detta en Indiegogo-kampanj men man har fått ihop en fjärdedel av målet på bara tre dagar så det kan nog bli verklighet. Vill du ha en får du slanta upp 89 dollar.

Kroppen, Snoppen, vibrator, sex