Senaste
torsdag
onsdag

Klocka som matchar din Bugatti Tourbillon

Med fungerande V16-motor

Bugatti och Jacob & Co. har tillsammans tagit fram en klocka som matchar den nysläppta hyperbilen Tourbillon från Bugatti. Precis som bilen har den en V16-motor i sig och drar man igång den får man njuta av spektaklet i 20 sekunder åt gången. Klockan är i svart titan och den består av totalt 557 komponenter.

Endast 150 exemplar kommer att bli till och varje kostar 340.000 dollar.

Garderoben, Klockor, Jacob & Co., Bugatti, Bugatti Tourbillon, klocka, motor, V16, design, exklusiv

tisdag

Marcus Wandt skriver barnbok

Sikta mot stjärnorna

Foto: Bonnier Carlsen

Sveriges nybakade astronaut Marcus Wandt har tillsammans med författaren Annika Meijer skrivit barnboken "Sikta mot stjärnorna". Boken kommer att handla om Wandts resa till rymden och även ge svar på frågor om hur man blir astronaut.

Bland frågor som kommer att besvaras i boken finns till exempel: Hur dänns det att tyngdlös sväva in i köket för att äta frukost? Vad gör man resten av dagen på en rymdstation? Hur känns det att titta ner på vår planet från ett oändligt universum? Hur funkar kroppen i tyngdlöst tillstånd och vad händer i hjärnan?

Sikta mot stjärnorna är illustrerad av Mattias Andersson och släpps i september.

Sinnet, Böcker, Marcus Wandt, astronaut, barnbok, Annika Meijer, Mattias Andersson, boktips, bonnier carlsen

Sångaren i Crazy Town död

Seth Binzer blev 49 år

Seth Binzer, eller Shifty Shellshock som han också kallade sig, var sångare och frontman i bandet Crazy Town som hade en stor hit med låten Butterfly som släpptes 2001. Låten nådde förstaplatsen på Billboard Hot 100 två gånger det året. Nu har Seth hittats död i sitt hem, och han blev bara 49 år gammal. Dödsorsaken är inte fastställd.

Crazy Towns första, och ganska okända singel Toxic har ni här nedan. På plats två finns en annan låt som blev lite av en hit - Revolving Door.

Sinnet, Musik, Seth Binzer, Shifty Shellshock, död, vif, sångare, Crazy Town, Butterfly

lördag

Universal visar upp Dark Universe

En del av deras nöjesfält Epic Universe

Universal fortsätter att visa upp Epic Universe, det kommande nöjesfältet som man kommer att öppna på Universal Orlando Resort nästa år.

Epic Universe kommer att bestå av fem separata delar och nu har Universal släppt ett klipp där man visar upp den delen av nöjesfältet som kallas för "Dark Universe". Det ser ut att vara en lite "mörkare" och mer skräckfylld del av nöjesfältet som innehåller attraktioner med namn som "Monsters Unchained: The Frankenstein Experiment", "Curse of the Werewolf", "Darkmoor Monster Makeup Experience" och "Meet the Monsters".

I klippet ovan kan ni kolla in lite mer från Dark Universe. Tidigare har Universal visat upp de två Epic Universe-öarna "Isle of Berk" och "Super Nintendo World" som ni kan kolla in närmare i de inlänkade artiklarna här nedanför.

Passet, Upplevelser, universal, epic universe, nöjesfält, dark universe