Sommarkaffe från Arvid Nordquist
Vi svenskar fikar nästan mest i världen. På sommaren slår vi förmodligen rekord i picknickar, strandfikor, altanfikor, deppfikor inomhus när det regnar, kalasfikor, en slät kopp kaffe-fikor och släktfikor. För att höja sommarstämningen ännu mer har nu Arvid Nordquist och gänget producerat ett speciellt sommarkaffe – Arvid Nordquist Classic Sommarkaffe 2013. Kaffet ska både smaka sommar och förmedla sommarkänsla genom förpackningens design.Såhär beskrivs Arvid Nordquist Classic Sommarkaffe 2013:Arvid Nordquist Classic Sommarkaffe 2013 innehåller 100% Arabicabönor från Östafrika, Syd- och Centralamerika av högsta kvalitet. Ett lätt mörkrostat bryggkaffe med generös fruktig smak, blommigt och doftrikt arom med lång eftersmak.Är du sugen på att testa?
classickaffe.se
Strupen,
Kaffe,
arvid nordquist classic sommarkaffe 2013,
sommarkaffe,
fika
Pressmeddelande
Hur smakar sommaren 2013 i en kaffekopp?
2013-05-29 14:00
Svenskar fikar näst mest i världen och under sommaren blir det många tillfällen att träffas och fika. Vi bullar upp på stranden, i trädgården och på bryggan och umgås med vänner och bekanta. Arvid Nordquist Classic lanserar nu ett sommarkaffe som är skapad utifrån drömmen om sommaren och hur den ska smaka – generöst fruktig, och blommigt doftrik som sommaren själv. Arvid Nordquists Sommarkaffe säljs i en begränsad upplaga i utvalda butiker.
- Vi ville skapa ett kaffe som ger den efterlängtade sommarstämningen, säger Erica Bertilsson, Marknadschef Arvid Nordquist Classic kaffe. Detta har vi tagit vara på i både smak och design som en ny sommartradition.
Arvid Nordquist Classic Sommarkaffe 2013 innehåller 100% Arabicabönor från Östafrika, Syd- och Centralamerika av högsta kvalitet. Ett lätt mörkrostat bryggkaffe med generös fruktig smak, blommigt och doftrikt arom med lång eftersmak. Ett perfekt kaffe att avnjutas på altanen, på seglingsturen eller i sommarstugan, eftersom den lite grövre malningen passar även utmärkt att bryggas i presskanna eller perkolator.
Allt kaffe från Arvid Nordquist är 100% klimatkompenserat genom trädplantering i kaffeodlande länder. Förutom miljönytta ger trädplanteringen arbetstillfällen och bidrar därmed till ekonomisk utveckling i en underprivilegierad region med många bönder utan ekonomiska resurser.
Finns i butik from vecka 19 och har samma pris som övrigt bryggkaffe från Arvid Nordquist.
94kg
0
Josephine Sjöqvist
tors. 30 maj 2013, 09:48
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration