Sodastream släpper fyra nya smaker
Alla baseras på fruktjuice
"Fruits no sugar" är namnet på SodaStreams nya sortiment med smaker man kan krydda sitt bubbliga vatten med. Alla baseras på fruktjuice, är sockerfria och smakerna man har att välja mellan är Pink grapefruit, Lemonade, Red berries och Elderflower.
Mats Ajpe som är marknadsdirektör på SodaStream Nordics säger följande i samband med släppet:
"Det känns spännande att presentera nya Fruits no sugar i vårt växande smaksortiment. Vi har valt ut fyra fräscha smaker som vi vet att våra nordiska kunder verkligen gillar. Med vårt breda utbud vill vi spegla den variation som finns på ready-to-drink-marknaden, och samtidigt fortsätta göra det enkelt att välja bort engångsplasten, utan att kompromissa på den goda smaken."
Smakerna lanseras nu i september och de finns att köpa på Axfood, Citygross, Power och Jula eller på sodastream.se. En flaska kostar 49:90 kronor.


Läs gärna våra regler!