Senaste
torsdag

Den officiella inofficiella filmen om Dismaland

Vackert filmat

Jamie Brightmore besökte Banksys "nöjespark" Dismaland när den var aktuell och passade då på att göra den här officiella inofficiella filmen om stället.

Läs mer om filmen på länken nedan.

Passet, Upplevelser, Dismaland, Banksy, film, inofficiell, dokumentär, Jamie Brightmore

onsdag

Flygplanet som inte går någonstans

För de som aldrig sett insidan av ett flygplan

Bahadur Chand Gupta, en 58 årig man från norra Indien, är en pensionerad pilot som älskar allt som har med flygplan att göra. 2003 köpte han en gammal Airbus 300 som inte längre var i bruk och parkerade den utanför New Delhi, och det är denna han ägnar den mesta av sin tid åt i dag. Men inte som ett renoveringsobjekt eller liknande, utan som en plats dit barn som kanske aldrig kommer att få se hur ett flygplan ser ut på insidan kan få komma och uppleva detta. En guidad tur av Bahadur kostar 1 dollar vilket har gett upplevelsen namnet The $1 Flight to Nowhere.

Passet, Upplevelser, flygplan, ingenstans, upplevelse, barn, Indien, The $1 Flight to Nowhere

Häng med i cockpiten på en Airbus A320

360-graders start och landning

Jag är osäker på om det är så även i dag men förr kunde man ibland om man var ett barn få ta sig en titt i cockpiten på flygplanet man skulle flyga iväg med. Är man vuxen är det dock inte tillåtet, vilket är lite synd. Tur är då att vi har både Internet och 360-gradersvideos på YouTube, så att vi kan få hänga i cockpiten på ett Airbus A320 både under start och landning.

Passet, Ressätt, Airbus A320, 360 grader, cockpit, upplevelse, flygplan, coolt

Två snubbar har öppnat Anchorman-bar i New York

Heter givetvis Stay Classy New York

Zach Neil och Brian Link har öppnat baren Stay Classy New York i New York och alla ni som kan era Anchorman-citat fattar att det rör sig om ett ställe som har denna episka film som tema. Där säger man dock Stay Classy San Diego men ändå. Baren erbjuder drinkar som You're my boy blue!, Shake and bake och Glass case of emotion. För närvarande finns det inget att äta utan det är dricka som gäller, precis som Ron Burgundy föredrar det alltså. Stället ligger på 174 Rivington Street.

Så här säger de två initiativtagarna själva:
"In business, there’s always a chance that you lose your money and fail, so we said we might as well do something that we think is funny and represents what we love that way if we lose we can still laugh about it. Will Ferrell movies are our favorite — we love the man and his work — so it was easy for us to create this landscape of ridiculous things and theme it accordingly."

Passet, Restauranger, Anchorman, New York, bar, ställe, roligt, Will Ferrell, Stay Classy New YorkVia Geektyrant

måndag