Senaste
tisdag

Ikeas blåa kasse som ryggsäck

Skulle du gå runt med den här?

Ikeas blåa kasse Frakta är bra till mycket. När du ska flytta är den guld att proppa full med prylar och när du ska till tvättstugan hänger den gärna med. Men hur hade den varit som ryggsäck? Med tanke på att Balenciaga kan sälja en replika av den som väska att gå runt med på stan kanske någon även skulle vilja gå omkring med denna?

Bakom projektet står art directorn Simon Langlois och modemärket Esser Studio och gillar man vad man ser kan man uppmana dem att göra verklighet av den via länken nedan. Eller så klickar man på den inlänkade artikeln som visar hur man gör det hela själv.

Garderoben, Väskor, Ikea, Frakta, ryggsäck, ryggaVia Designtaxi

måndag

Paul Newmans klocka såldes för rekordsumma

Klubbades för 17,8 miljoner dollar

I somras skrev vi om att Paul Newmans Rolex Daytona skulle säljas på auktion och att den väntades gå för omkring en miljon dollar. Nu är auktionen över och det blev rekord - klockan såldes nämligen för smått otroliga 17,8 miljoner dollar! Det gör den till det dyraste armbandsuret som någonsin har sålts, och bräcker förra årets rekord på 11 miljoner dollar med enkelhet.

Garderoben, Klockor, Paul Newman, klocka, rekordsumma, försäljning, Rolex Daytona

söndag

Spänn fast dig som på nöjesparken

Bälte med samma lås som på Six Flags

Bälten som både är lite annorlunda och faktiskt är snygga kryllar det inte av direkt. Det här tycker jag platsar i båda kategorierna, ett bälte med ett lås tillverkad av samma tillverkare som gör de som man hittar på Six Flags Magic Mountain.

Asfräckt imho. Tyvärr är prislappen galen, 300 dollar är det inte värt.

Garderoben, Accessoarer, bälte, six flags, berg och dalbana

lördag

De här brillorna får dig att se bättre på natten

Som solbrillor fast tvärtom

Vuarnet har gjort ett par solbrillor med gula mineralglas som gör att man ser bättre i mörker. Främst gjorda för piloter, men funkar så klart också för folk som kör bil på natten eller som bara vill se bättre på kvällen. Nightlynx heter serien och fem modeller finns. Prislappen ligger på 250 dollar.

Garderoben, Glasögon, vuarnet, solglasögon

onsdag

Nytt samarbete mellan Carrera och Jared Leto

Ett par solglasögon och en optisk modell

Skådespelaren Jared Leto har tidigare samarbetat med glasögontillverkaren Carrera och nu i höst är det dags igen. Tillsammans har de tagit fram ett par solglasögon och en optisk modell som du kan se kändisen bära här. Dessa ska vara baserade på Jareds personliga stil och vad han menar med det får du svar på bland frågorna som finns nedan.

På vilket sätt känner du att din personliga stil speglas i solglasögonen och glasögonen som lanseras i kollektionen ”Inspired by Jared Leto” från Carrera?

Jag har alltid uppskattat enkelhet, det klassiska och god design. Alla dessa komponenter tycker jag man hittar i Carreras nya kollektion.

Angående den optiska modellen, planerar du att ha dem i vardagen?

Så mycket som jag kan!

Hur är din relation till solglasögon överlag? Vad är det som är så fantastiskt med just solglasögon som accessoar?

För mig som bor i Kalifornien är solglasögon en nödvändighet. Dem är en daglig del av livet. Jag är en utomhusperson som ofta är ute på mycket äventyr i ett nästan ständigt soligt Kalifornien, så för mig är solglasögon ingen lyx, tvärtom är det något som är absolut nödvändigt.

Vilka människor ser du framför dig som kommer bära “Inspired by Jared Leto” kollektionen?

Kreativa människor, unika individer som går sin egna väg, människor som dras till design och kvalité.

Garderoben, Glasögon, Carrera, Jared Leto, solglasögon, glasögon, skådespelare, samarbete