Senaste
torsdag

Klocka som stödjer prostatacancer-forskningen

Har korv med bröd-visare

Den här klockan med korv- och brödvisare är framtagen av CHPO tillsammans med Post Details. Den släpps den 18 augusti och all vinst från den går till den svenska Prostatacancerföreningen. Mesh-bandet är i metall och den finns endast i detta utförande med silvrig urtavla.

Priset för en klocka är 700 kronor.

Garderoben, Klockor, klocka, CHPO, Prostatacancerföreningen, Post Details, Korvlover

onsdag

Nya kläder och skor från Levi's och Jordan

Släpps på lördag

Nu på lördag den 30 juni släpper Levi's och Jordan den andra delen av sitt samarbete. Varumärkena går återigen ihop och blandar sitt DNA av sport och denim. Den klassiska sneakern Air Jordan IV och jackan Jordan Reversible Trucker Jacket har fått nya färger och nu släpps även damstorlekar på allt.

Grejerna kommer att finnas i Levi's Studio vid Hötorget och på Sneakersnstuff.

Garderoben, Accessoarer, Levi's, Air Jordan, samarbete, kläder

måndag

Ubiq släpper Simpsons-skor

D'oh!

Ubiq presenterar nu ett gäng Simpsons-skor som de har tagit fram. Det finns fem stycken olika att välja mellan och alla är proppade med karaktärer och citat från den omåttligt populära TV-serien. Priserna sträcker sig från 64 till 73 dollar.

Garderoben, Skor, Ubiq, skor, The Simpsons, Simpsons, dojjor, sneakers

torsdag

Leica släpper armbandsur

Utvecklade och designade inhouse

Kameratillverkaren Leica ger sig nu in på ännu ett nytt område - armbandsur. Du kan redan sedan tidigare köpa hörlurar och väskor med Leica-stämpel och nu då även klockor att sätta på armen. Klockorna ska dock vara helt och hållet utvecklade och designade av Leica själva.

Modellerna heter Leica L1 och Leica L2 och på insidan av båda finns ett mekaniskt urverk tillverkat av Lehmann Präzision. I höst ska de börja säljas och Leica lovar att L1 kommer att kosta under 10.000 euro. Första året kommer endast 400 stycken exemplar av vardera klocka att tillverkas.

Garderoben, Klockor, Leica, armbandsur, klocka, klockor, Leica L1, Leica L2Via The Verge

onsdag

Parfym som doftar grill

Falcon presenterar Eau de Grill

Om du inte har möjlighet att grilla själv men väldigt gärna vill dofta som om du har gjort det har Falcon lösningen till dig. Eau de Grill ska dofta, rök, björkved och humle och få dina och andras tankar till svensk sommar. Förutom parfymen presenterar man bland annat även grillvantar, grillsås och en grillvante. Eau de Grill släpps den 26 juni och kostar 599 kronor.

Garderoben, Accessoarer, parfym, Falcon, grill, Eau de Grill, grilla, doft