Yachten Nirvana din för 2 miljarder

En av världens absolut största och lyxigaste yachter är Nirvana som sjösattes förra året. Nu är skutan till salu med prislappen 230 miljoner Euro, vilket motsvarar ungefär två miljarder svenska kronor. Men det stoppar ju som vi vet inte rikingar, som nu har startat ett budkrig för att bli den som får lägga vantarna på den flytande ön.
Den som vinner kriget får en båt som mäter 88.5 meter i längd, har sex däck, flera pooler, biorum, gym, båtgarage och givetvis en hiss så att du ska slippa gå i trapporna. Här får gäster utan problem gott om plats och det finns ett master bedroom, ett VIP-rum och fyra dubbelrum.
Två motorer på sammanlagt 9 660 hästar ser till att föra fram skeppet med en marschfart på 16 knop och en toppfart på 19.5. En full tankning skulle med dagens mackpris gå på omkring fyra miljoner kronor, men som sagt, det drabbar ingen fattig i de här kretsarna.
Läs gärna våra regler!