Senaste
onsdag

En väldigt annorlunda Porsche

Går under klubban på auktion

Vi vet alla hur en Porsche bör se ut och den här är faller väl kanske inte riktigt i den ramen. Modellen heter Porsche 597 Jagdwagen och är inte tillverkad under andra världskriget utan tolv år efter dess slut, 1957. Bilen började utvecklas i början av 50-talet på uppdrag av den tyska armén men Porsche hade inte kapaciteten att producera den mängd som efterfrågades. Man tillverkade bara 71 exemplar mellan 1955 och 1958 och 49 av dessa såldes på den civila marknaden. Det här är en av dessa och ägs i dag av en japan som har restaurerat den grundligt.

Bilen har samma motor som satt i Porsche 356 och motorn sitter bak precis som på 356:an. Det betyder en boxerfyra på 1,6 liter som gav 50 hästar och en toppfart på runt 100 km/h.

Bilen väntas klubbas för runt två miljoner kronor.

Garaget, Bilen, porsche, porsche 597Via silodrome.com

måndag
fredag

Den vackra processen att göra ett flugfiskespö

Fint arbete med bambu

Flugfiske är något som jag inte har provat, men det verkar väldigt harmoniskt. Och väldigt mycket en materialsport. Bra spö och de där riktigt magiska flugorna är inget man skojar om.

Nick Taransky gör spön av bambu för hand och här får vi se processen. Mycket vackert!

Garaget, Äventyret, flugfiske, fiske, spö