Senaste
onsdag

Bilen som vände BMW

Emin Kureghian kör en 2000

När BMW lanserade modellen 2000 vändes de tråkiga försäljningssiffrorna till något trevligt istället. I dag är det ingen direkt vanlig syn på vägarna och den anses nog inte som en av tillverkarens mest vackra modeller heller. Emin Kureghian gillar den dock och fick tag i en på auktion - ett orenoverat exemplar som han endast har putsat upp lite och numera njuter av.

Garaget, Bilen, Petrolicious, BMW 2000, klassiker, Emin Kureghian

Rolls-Royce släpper vårkollektion

Tre starka färger

Är du intresserad av mode och har råd att köpa en Rolls-Royce är det dags att kolla in vårkollektionen av modellen Dawn.

Man har tagit hjälp av textilspecialisten Cherica Haye och läderspecialisten Michelle Lusby, tidigare Mulberry. De två valde först tre färger till taket (Mugello Red, Cobalto Blue och Mandarin) och sedan arbetade man vidare med det vita och accentfärgen inne i bilen.

Modellen är för att vara en specialversion rätt enkel i sin utformning men det betyder inte att man inte fokuserat på varenda detalj. Instrumentpanelen är vitlakerad med aluminiumpartiklar som gör att den får en känsla av silke. Nio dagar tar det att lackera den.

Beställer man sin Dawn nu i november så får man den lagom till dess att vårkollektionen av garderoben är redo att användas.

Garaget, Bilen, rolls-royce, dawn

tisdag

Svetsning vs hårdlödning

Intressant

En sak jag gärna skulle vilja bli vass på är att svetsa - det är verkligen en konstform. Här får vi lära oss och se skillnaden på vanlig TIG-svetsning och hårdlödning.

Garaget, Maskiner, svetsa, hårdlöda, skillnader, verkstad, skills, TIG

Stabiliserad kamera i stuntflygplan

Inget för den som lätt blir åksjuk

Om man inte har anlag för åksjuka går det finfint att trycka på play ovan och se när stuntpiloten Spencer Suderman flyger omkring med en stabiliserad kamera fäst i cockpit. För oss andra är det nog lika bra att scrolla vidare...

Garaget, Maskiner, stuntflygplan, stabiliserad, kamera, flyga, åksjuk, Spencer Suderman

Eldriven skoter från Mophie-grundaren

Tar sig tre mil på en laddning

Grundaren av batteripacket Mophie, Daniel Huang, har en ny idé på gång och det är den eldrivna skotern Immotor Go. Den tar sig strax över tre mil på en laddning, toppar 30 km/h och ska vara ett sätt för folk att ta sig fram smidigare i trafiken. Precis som exempelvis Tesla ska skotern även kunna mjukvaruuppdateras allteftersom. Den har inbyggd GPS, farthållare och ska av sig själv kunna följa dig när du inte är på den.

Immotor Go finns på Indiegogo och är du snabb med att beställa får du en för 399 dollar. Leverans beräknas ske i mars eller april nästa år.

Garaget, Skotern, Immotor Go, eldriven, scooter, skoter, el, IndiegogoVia Engadget