HetasteSenaste
fredag

Max Stöckl cyklade 167,7 km/h ner för ett berg

På en standardcykel

I två år har Markus "Max" Stöckl planerat det han genomförde nyligen - att cykla jättesnabbt ner för ett berg i Chile. Allt gick bra och det hela var över på elva sekunder. Toppfarten noterades till 167,6 km/h vilket gav honom ett nytt världsrekord. Cykeln var en vanlig mountain bike i standardutförande.

Garaget, Cykeln, Max Stöckl, cykel, snabb, Red Bull, rekord, Chile, standardcykel, världsrekord

torsdag

Nassim skejtar genom huvudstaden

Vackert

Skateboardåkaren Nassim Guammaz gav sig ut på brädan i Stockholmsnatten och fick uppleva en stad som för en gångs skull var lugn och tyst. Han fick även ta del av en vacker soluppgång när det var dags för staden att vakna igen.

Bakom filmen ligger Nufferton som säljer pyjamasdräkter, om ni nu undrade vad det är Nassim har på sig.

Garaget, Skateboard, skateboard, Stockhilm, Nassim Guammaz, vackert, stad, huvudstad

Stunthoj smiter

Vill inte bli stuntad med

Att hoppa på en motorcykel som åker är inte så lätt alla gånger. Här hamnar stuntföraren fel vilket resulterar i att han missar sätet och istället ramlar av. Då passar hojen på att smita iväg av sig själv och har inga planer på att stanna.

Garaget, Bågen, stunthoj, sjö, iskörning, motorcykel

onsdag

Kortfilm om skateboardambassadör

David Stenström är först ut

Homegrown är en serie med kortfilmer där man porträtterar Converse Cons europeiska skateambassadörer. I den första filmen får vi träffa David Stenström som är född och uppvuxen i Stockholm. Förutom att visa upp hans talang får vi ta del av hans personlighet i och utanför skateparken, bland annat hur hans skejtande pappa som tyvärr inte lever längre har påverkat honom.

Garaget, Skateboard, skateboard, Homegrown, David Stenström, kortfilm, skate, skejt, Stockholm