Kitesurfing bland isberg
En av sakerna man kan göra på Grönland
Geza Sholtz och hans polare drog till Grönland för att kitesurfa bland de isberg som finns kvar där.
En av sakerna man kan göra på Grönland
Geza Sholtz och hans polare drog till Grönland för att kitesurfa bland de isberg som finns kvar där.

Släpps i sommar
I juni är det Saab Car Museum festival och då kommer även en samlarbox med posters och bilder på bilarna från Saab Car Museum att presenteras. 16 stycken posters finns i boxen som kommer att tryckas i 900 exemplar. Den kommer även att innehålla en bok med kortare texter, bland annat en intervju med förre chefsdesignern Einar Hareide.
Bilderna är tryckta på 250 grams papper i storleken 48x37 centimeter. Bilderna är tagna av fotografen Johan Wedenström och retuschade av Jürgen van den Hoofdakker. Bilarna som är avbildade är Ursaaben från 1945, Saab 94 Sonett I, Saab 92, Saab 93 ”monstret”. Saab Sonett II, Saab 96 Sport, Saab 96 Carlssons rallybil från Monte Carlo, Saab 96 V4 Per Eklunds rallybil, Saab 99 turbo, Saab 99 turbo Stig Blomqvist rallyversion, Saab 900 Aero, Saab 900 Cabriolet, Saab 9000 från Talladega, Saab 9-3 cabriolet, Saab 9-5 kombi och till sist, Saab AeroX konceptbil.
Boxen går att förbeställa nu för 1875 kronor.

Nytt Kickstarter-projekt

Chainless S1 säger sig vara världens första kedjelösa cykel med växlar tillverkade av den volframhaltiga mineralen Scheelit (Tungsten). Fördelen med dessa är exempelvis att det aldrig behöver smörjas. Tramporna sitter direkt på bakhjulet och konceptet ska bjuda på snabb styrning, möjligheten att vända på en femöring och en cykel som man enkelt ska kunna vika ihop och bära med sig. Ramen, gafflarna och styret är alla i aluminium och vikten på cykeln ska landa på strax under tolv kilo. Hjulen kan man få i storlekarna 20, 24 eller 26 tum. För stoppandet står skivbromsar både fram och bak.
Via Kickstarter söker man 75 000 dollar för att göra verklighet av projektet. Beställer man nu får man en cykel för 799 dollar och den ska då levereras i september.
Nissan Pao är härligt annorlunda
En bil som inte är allt för vanlig att se på vägarna är Nissan Pao. Godis Sanchez äger just en sådan från 1989 och den är allt och inget på samma gång. Den är inte snabb, dyr, smart eller något sådant, utan bara annorlunda. Den ser ut som något som Pixar skulle kunna rita fram i en animerad film. Och det var just därför han föll för den, för visst är det kul att köra omkring i något som inte alla andra har?
Vad var det körskolan sa nu igen?
Att parkera en bil är inte svårt, även om vissa lyckas bättre än andra. Att parkera ett kryssningsfartyg däremot, det är en annan femma och inget som bara görs i en handvändning. Här får vi se när en båt kommer in till hamnen på den grekiska ön Chios och rätt så snyggt backas in på sin plats. Något säger mig att besättningen har gjort denna manöver några gånger tidigare.