Sveriges starkaste öl smakar pepparkaka

Att brygga stark öl har inte varit någon tävling i Sverige och väldigt få bryggerier har gett sig på att försöka pumpa upp alkoholhalten i sina öl till absurda nivåer. Nu kommer dock ett öl som går emot strömmen genom att frysdestilleras upp till 19% vilket är 0,5% högre än Sveriges tidigare starkast bryggda öl (Sigtuna Ace of Spades Imperial Stout).
Det nya rekordet på 19% hittar vi i ett öl som heter Pepparkaksmonstret och bakom det står Hornstulls Bryggerisällskap som brygger på PangPang Brewery. Namnet kommer från att de förutom att göra ölet starkt även slängt i pepparkakor i bryggden vilket borde ge en väldigt intressant smak. Utöver det så vet vi inte mer om ölet än att det är en frysdestillerad ljus ale.
Ölet släpps i en väldigt liten upplaga på 400 flaskor där en 37,5cl-flaska kostar 229 kronor. Den släpps på systembolaget den 9 december och då kan man köpa den på tre stycken systembolag, Hornstull, Roselundsgatan samt Liljeholmen. Den går även att beställa till sitt i närmaste systembolag redan nu om man vill ha en flaska.
Vill man dricka ölet innan det så serveras det på krogarna Tjoget, Beijing8, Hornhuset samt Taylors and Jones från den 6 december.
Läs gärna våra regler!