Ny smak från Fisherman´s Friend

Halstabletten som länge har bedövat ömma halsar och givit många munnar en bättre andedräkt lanseras nu i en helt ny smak, Tropical.
"Fisherman´s Friend är en omtyckt halspastill med många populära smaker i olika styrkor och med många användningstillfällen. Nu är det dags för ännu en. Tropical har en uppfriskande men något mildare smak jämfört med exempelvis den extra starka Fisherman´s Friend Original. En smakvariant för alla som vill ha en god, fräsch, effektiv och uppfriskande men inte allt för stark halspastill helt enkelt."
Tabletten som hängt med ända sedan 1865 finns i dagsläget i Sverige bland annat också med smakerna svartvinbär, salmiak, sötlakrits, citrus och mint.
I samband med lanseringen av den nya tropiska smaken får även alla förpackningar en uppfräschning och nytt utseende. Den nya smaken finns i butik från vecka 20.
Läs gärna våra regler!