Senaste

Här säljs mest godis i Sverige

Svenskar äter mest godis i Europa

Foto: Claudio Schwarz

Svenskar konsumerar mest godis i hela Europa med en genomsnittlig årlig konsumtion på 15 kilo per person. Så är det åtminstone om man får tro en ny sammanställning från Coop, där man även kartlagt var i Sverige suget efter godis är som störst.

Enligt statistik från Livsmedelsverket och Jordbruksverket, samt data från Consumer Panel Services GfK 2022-2023, har svenskar ökat sitt köp av lösviktsgodis i volym men minskat antalet köptillfällen sedan pandemin. Nu köper svenskarna i snitt 0,64 kg lösviktsgodis per tillfälle, vilket är en ökning med nästan 15 procent jämfört med före pandemin, även om frekvensen har minskat till 7,6 gånger per år.

Stora Coop Storlien och Coop Centralen i Stockholm toppar försäljningslistorna för lösviktsgodis respektive förpackat godis. Hela listan går att kika på nedan.

Här säljs mest lösviktsgodis i Sverige (Coops butiker), topplista butiker sett till omsättning år 2023:
1. Stora Coop Storlien
2. Stora Coop Sörböle
3. Stora Coop Ersboda
4. Stora Coop Bromma
5. Stora Coop Västberga
6. Coop Daglivs
7. Stora Coop Sisjön
8. Stora Coop Katrineholm
9. Stora Coop Varberg
10. Stora Coop Bäckebol

Här säljs mest packat godis i Sverige (Coops butiker), topplista butiker sett till omsättning år 2023:
1. Coop Centralen (Stockholm C)
2. Stora Coop Storlien
3. Stora Coop Lund
4. Stora Coop Ersboda
5. Stora Coop Bäckebol
6. Stora Coop Sörböle
7. Stora Coop Backaplan
8. Stora Coop Bromma
9. Stora Coop Varberg
10. Stora Coop Orminge

Strupen, Snacks och godis, Svenskar, Godiskonsumtion, Coop, Livsmedelsverket, Jordbruksverket

Läs gärna våra regler!