Här är Bols Fläder
Sommarlikör

Bols är ett märke du säkert hört talas om då de spottar ur sig nya likörsorter konstant och det finns 22 stycken olika smaker på Systembolaget. Den senaste i raden är Bols Fläder och den kom denna månad.
Detta är dessutom den enda Bols som döpts om speciellt för en marknad då den heter Fläder istället för Elderflower. Detta då fläder är något vi svenskar starkt förknippar med sommar medan Elderflower är något okänt för många.
Jag fick idag smaka en supersimpel drink baserad på denna likör och det kan nog bli en drink för uteserveringarna denna sommar. Man tar några centiliter Bols Fläder i valfritt fint glas, har i lite is och fyller upp med något trevligt bubbel. Drinken blir frisk, sommrig och går att variera ganska mycket bara genom att välja olika sorters bubbel. Jag testade med ett ganska torrt bubbel och kanske blev det lite för torrt då vinet och torrheten tog över i eftersmaken, friskt blir det i alla fall.
Tänk en mindre söt wine spritser med flädersmak.
En flaska kostar 139 kronor på Systembolaget och går att beställa nu.

Läs gärna våra regler!