4 i går52 tjocka Garaget Garderoben Hemmet Kroppen Passet Sinnet Strupen
Tävlande i Melodifestivalen 2022 14 av 28 artister
Tävlande i Melodifestivalen 2022
Foto: SVT

28 stycken artister kommer att tävla om segern i Melodifestivalen 2022 och nu får vi reda på vilka 14 av dessa är. Ett axplock är Anders Bagge, Linda Bengtzing och Cazzi Opeia. Hela listan ser ni nedan.

Melodifestivalens stopp under nästa år ser ut som följande:

5/2 Malmö
12/2 Göteborg
19/2 Linköping
26/2 Lidköping
5/3 Örnsköldsvik
12/3 Stockholm


Sinnet, Festival, Melodifestivalen, Melodifestivalen 2022, tävlande, artister

1)
Bigger Than The Universe
Anders Bagge
Låtskrivare: Anders Bagge, Jimmy Jansson, Peter Boström, Thomas G:son
Presskontakt: Mathias Andersson, 070-535 60 70, mathias@promotormedia.se

2)
Bluffin
LIAMOO
Låtskrivare: Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Sami Rekik, Dino Medanhodzic, Ali Jammali
Presskontakt: Ellen Fjaestad, 070-775 45 71, ellen.fjaestad@warnermusic.com

3)
Freedom
Faith Kakembo
Låtskrivare: Laurell Barker, Anderz Wrethov, Palle Hammarlund, Faith Kakembo
Presskontakt: Ellen Fjaestad, 070-775 45 71, ellen.fjaestad@warnermusic.com

4)
Fyrfaldigt hurra!
Linda Bengtzing
Låtskrivare: Thomas G:son, Linda Bengtzing, Myra Granberg, Daniel Jelldéus
Presskontakt: Daniel Jelldéus, 070-899 55 35, daniel@heldmanagement.se

5)
Hallabaloo
Danne Stråhed
Låtskrivare: Danne Stråhed, Fredrik Andersson, Erik Stenhammar
Presskontakt: Jakob Ekendahl, 070-786 55 42, jakob.ekendahl@warnermusic.com

6)
Hold Me Closer
Cornelia Jakobs
Låtskrivare: Isa Molin, David Zandén, Cornelia Jakobsdotter
Presskontakt: Mia Hedlund, 076-640 07 36, mia@freebirdent.com

7)
I Can´t Get Enough
Cazzi Opeia
Låtskrivare: Bishat Araya, Jakob Redtzer, Cazzi Opeia, Paul Rey
Presskontakt: Conny Danepalm, 070-727 03 27, conny@ekkomusicrights.com

8)
I Want To Be Loved
Samira Manners
Låtskrivare: Samira Manners, Fredrik Andersson
Presskontakt: Nina Thorsell, 073-682 71 80, nina.thorsell@sonymusic.com

9)
Moving Like That
Omar Rudberg
Låtskrivare: Omar Rudberg, Gustav Blomberg, Amanda Kongshaug, Kristin Marie
Presskontakt: Therese Hädinggård, 073-760 26 60, therese@ten.se

10)
Run To The Hills
Klara Hammarström
Låtskrivare: Jimmy "Joker" Thörnfeldt, Julie Aagaard, Anderz Wrethov, Klara Hammarström
Presskontakt: Ellen Fjaestad, 070-775 45 71, ellen.fjaestad@warnermusic.com

11)
Shut Me Up
Tribe Friday
Låtskrivare: Isak Gunnarsson, Robin Hanberger Pérez, Noah Deutschmann
Presskontakt: Johannes Sundelin, 070-219 83 73, johannes@jubel.se

12)
Som du vill
THEOZ
Låtskrivare: Tobias Lundgren, Axel Schylström, Tim Larsson, Elize Ryd, Jimmy "Joker" Thörnfeldt
Presskontakt: Ellen Fjaestad, 070-775 45 71, ellen.fjaestad@warnermusic.com

13)
Tror du att jag bryr mig
Niello & Lisa Ajax
Låtskrivare: Yvonne Dahlbom, Niklas ”Niello” Grahn Linroth, Jesper Welander
Presskontakt: Shanta Afroze, 076-889 43 58, shanta.afroze@umusic.com

14)
Änglavakt
John Lundvik
Låtskrivare: Anderz Wrethov, Elin Wrethov, Benjamin Rosenbohm, Fredrik Sonefors, John Lundvik

Läs mer
-41kg 0 Bobby Green Bobby Green
fre. 26 nov 2021, 16:00
Tävlande i Melodifestivalen 2022 14 av 28 artister
-41kg
0