Sommarspelningar på Liseberg

Stora Scenen-akterna

Liseberg har bjudit in ett helt gäng framgångsrika och välkända artister och band till Stora Scenen i år, och vi har sammanställt en lista.

MAJ

Syster Sol
31 maj kl 18.30
Syster Sols musik har en stadig grund i reggaen, men blandar mer än gärna in techno, hiphop, soul och jazz.

Svenska Akademien
31 maj kl 19.30
Man skulle kunna kalla dem svensk hiphopreggaes fanbärare.

NAS (US)
31 maj kl 21.00
Nas räknas till en av de största och mest inflytelserika rapartisterna i vår tid.

JUNI

Biffy Clyro (UK)
1 juni kl 20.00

Mando Diao
12 juni kl 20.00
På bandets senaste album Infruset är det lugnt och svenskt som gäller, istället för skramligt garagebandsound. Får vi räkna med en blandning på Liseberg?

The Hives
19 juni kl 20.00
Det kan vara svårt att tro, men i år firar gruppen 20 år. Det firas med ett femte fullängdsalbum – Lex Hives.

Iggy & The Stooges (US)
26 juni kl 20.00
På fyra år, mellan 1967 och 1974, släppte Iggy Pop & The Stooges fyra album. Sedan gick de skilda vägar. Tills 2003, då det var dags för återförening, och tio år senare håller de fortfarande ihop.

JULI

Sean Banan
2 juli kl 17.00
Sean Banan slog igenom i programmet Cirkus Möller på TV4. Sedan dess har han haft några riktiga radiohits, kanske framförallt populära bland barn.

Sting (UK)
3 juli kl 20.00
Spelningen på Liseberg är en del av Back to Bass-turnén, där legendaren Sting har sällskap av ett femmannaband.

AUGUSTI

Olle Ljungström
7 augusti kl 20.00
Efter sin medverkan i tv-programmet Så mycket bättre är han populärare än någonsin. Nyligen släppte han trippelsamlingen Så mycket Olle Ljungström, och i mars är han aktuell med ett sprillans nytt album.

Sven-Bertil Taube
18 augusti kl 18.00
Sven-Bertil Taube är... Sven-Bertil Taube. Skådis, sångare, estradör.

Ane Brun (NO)
23 augusti kl 20.00
Ane Brun släppte sitt debutalbum Spending Time With Morgan år 2003. I år firar hon alltså tio år som artist.

Agnes
30 augusti kl 20.00
Agnes är en av Sveriges hetaste sångerskor just nu. Förra året släppte hon sitt fjärde album Veritas.

SEPTEMBER

Timo Räisänen
13 september kl 20.00
Timo spelade några år i Håkan Hellströms band, och i Her Majesty. Sedan 2004 har han satsat på en solokarriär – som ju faktiskt gått väldigt bra.

Det var Stora Scenen, det. Ett tips är att kolla in hela nöjesparkens musikutbud om du skulle ha vägarna förbi – många (lite) mindre akter spelar också hela sommaren. Till exempel Joel Alme, Attentat och Stefan Sundström. Hela listan (komplett med dansband och allt) hittar du via länken nedan.

Sinnet, Musik, liseberg, stora scenen

0100kg

Läs gärna våra regler!