Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio

Musikhjälpen 2025 kommer till Karlstad

I början av december

I år kommer Musikhjälpens glasbur att placeras på Stora torget i Karlstad mellan den 1 och 7 december. Som vanligt kommer det att sändas dygnet runt från buren i P3 och på SVT Play, samt i delar på SVT2 och SVT24.

– Det gör att vi tror stenhårt på Karlstad som värdstad. För många är det en vacker, solig och pulserande sommarstad, men jag är säker på att staden kommer att lysa även i vinterskrud, när vi sätter ner glasburen på Stora torget mitt i stan. Och i år drar Musikhjälpen i gång redan i samband med första advent, säger SVT:s projektledare Karl-Johan Paulsson.

Under Musikhjälpen blir tre programledare inlåsta i 144 timmar för att sända radio och tv med målet att samla in pengar för att hjälpa behövande. Förra året samlades det in över 60 miljoner kronor.

Sinnet, Show, Musikhjälpen, Karlstad, Stora torget, P3, SVT Play Via pressmeddelande

Läs gärna våra regler!