Extended Cut av The Hobbit blir 30 min längre

Kortast hittills

Peter Jacksons sista film i The Hobbit-trilogin, The Hobbit: Battle of the Five Armies, är den kortaste hittills. Två timmar och tjugofyra minuter lång utgör den, den mest kortfattade filmen av alla Sagan om Ringen-filmer. Kanske har Jackson lyssnat till klagomålen om att hans filmer är alldeles för långa.

Självklart är en extra lång version på gång också, och den kommer att lägga till blott en halvtimme på speltiden. Mikael Persbrandt och hans Beorn kommer då, enligt Jackson, att få en del extra tid.

Den korta extratiden i den förlängda versionen gör den tredje The Hobbit-filmen till den kortaste även vad gäller Extended Version. Trist, kan tyckas, men ganska skönt när man när närmar sig slutet på sitt marathontittande framöver.

Passa på att kolla in den nya featuretten i klippet ovan!

Sinnet, Film, The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Extended Cut

087kg

Läs gärna våra regler!