1400-tal och mirakler I MINIFORMAT

GREGORIUS GULD

Den här pyttelilla boken är tryckt i liggande miniformat, 8,2 x 12 cm, och går lätt ner i fickan. Boken innehåller 367 sidor, och varje sida motsvarar ungefär en halv pocketsida.

På Gregorius tid fanns en mirakeltavla. En helig sådan som med hjälp av sina otroliga krafter inte bara utförde mirakel, utan även gjorde ägarna sanslöst rika. Dominikanermunken Gregorius tog som sin livsuppgift att skriva ner historierna om de som fick hjälp av tavlan i svåra stunder, och blev rika på köpet. De som gjorde allt för att hålla tavlans rikedom hemlig, men som så fort nyheten om guld spred sig fick smaka på omgivningens girighet

Boken innefattar bland annat storheter som Kristian Tyrann och Gustav Vasa, och bygger på ett gediget faktaunderlag från tidigt 1400-tal. Den spännande serien av berättelser skrevs av en munk under tidigt 1400-tal och finns kvar än idag.

Via Adlibris kan du köpa boken för 135 kr.

Sinnet, Böcker, gregorius guld, miniformat, munk, 1400-tal, adlibris

090kg

Läs gärna våra regler!