Vi har kollat in Halloween på Liseberg
Liseberg kör höstlovsspecial

Under årets höstlov har Liseberg dragit igång en ny säsong som fokuserar på Halloween och temat för säsongen är att en höststorm dragit in över nöjesfältet och besökarna kommer att mötas av omkullvälta träd, drivor med höstlöv, över 30 stycken fågelskrämmor och 10.000 pumpor.
Man har även skapat tre nya spökhus på tre av sina redan existerande attraktioner och i AtmosFear får man först ta sig en tur över Göteborg i Atmosfear för att sedan gå igenom Dr. Volts hemska laboratorium, Dockkabinettet huserar nu massa hemska clowner och kvarglömd filmrekvisita medan Spökhotellet Gasten numera är Smitthärden Gasten där hotellets gäster drabbats av en hemsk smitta som besökarna får ta del av.
Förutom det så kan besökarna ta del av Karneval Macabres mörka varité och det kommer även att arrangeras discodans och godisregn. Halloween på Liseberg drar igång i morgon lördag den 24:e november och kommer att hålla på till nästa lördag den 31:e november.
Läs gärna våra regler!