MSG Sphere kommer att bli större än Globen
Nytt mastodontbygge i Las Vegas
Här kan ni kolla in ett inslag om den kommande jättearenan MSG Sphere som just nu håller på att byggas i Las Vegas. När det hela invigs kommer MSG Sphere att överta titeln som världens största sfäriska byggnad från Avicii Arena i Stockholm, det som de flesta av oss fortfarande antagligen kallar för Globen.
MSG Sphere kommer att bli 112 meter hög vilket kan jämföras med Globens 85 meter. Arenan kommer att ha plats för 17.500 sittplatser, 1500 fler än Globen. Inuti MSG Sphere kommer även en LED-skärm med världens högsta upplösning finnas. Skärmen kommer att ha en upplösning på 19000x3500 pixlar och omsluta en stor del av byggnadens interiör.
Bygget av MSG Sphere förväntas kosta 1,8 miljarder dollar och 2023 är det dags för arenan att invigas om allt går enligt plan.
Läs gärna våra regler!