Om träning (fast kul)

Kroppen är till för att användas. Om man inte använder den blir den ledsen. Det är som en jakthund som inte får jaga, eller ett barn som inte får leka. Man måste ge den vad den vill ha. Man behöver inte byta liv för att träna. Träning tillhör inte elitidrottarna, den tillhör alla. Vi ska alla hålla på med träning. Särskilt sådana som jag som tycker om att äta hamburgare, dricka öl och feströka. Man behöver inte äta quinoa till lunch bara för att man tränar.

I boken Stark som en björn, Snabb som en örn, berättar Kalle Zackari Wahlström om hur man kan hitta träningsglädje utan att vara av den rediga typen. Han berättar även personliga berättelser om tillfällen då han testat olika träningsformer och deltagit i tävlingar som Örnmarschen, Bodybuilding-SM och Lidingöloppet.

Boken släpps den 25 augusti och kan förbokas redan nu. Jag rekommenderar starkt en titt på SVT-serien Svett & Etikett, som sänts under våren. Första avsnittet hittar du via länken.

Kroppen, Träning, Kalle Zackari Wahlström, Stark som en björn snabb som en örn, Böcker, Träningsbok

0180kg

Läs gärna våra regler!