Jony Ives Moncler-jackor blir rätt dyra
Går att förbeställa nu
Nu går det att förbeställa de kläder som Moncler tagit fram tillsammans med Apples före detta chefsdesigner Jony Ive och hans designföretag LoveFrom. Det handlar om fem olika typer av jackor och parkas som ska gå att använda var och en för sig eller som skaljackor där jackorna adderas i lager på varandra.
Jackorna har fått en hel del uppmärksamhet för att Ive varit med och designat dem. Kollektionen har även fått uppmärksamhet för att de knäpps med den magnetiska knappen "Duo Button", en knapp som av en del har kallats för "MagSafe-knapp" då funktionaliteten påminner om den i Apples magnetiska MagSafe-kontakter. Dessutom ska Ive ha haft som krav att varje jacka ska tillverkas i ett och samma stycke material.
Jackorna finns tillgängliga i lite olika färger och släpps den 10 oktober. Priserna ligger på mellan 2440 dollar (ca 24.650 kronor) och 3115 dollar (ca 31.500 kronor). Här nedanför hittas en bild på fram- och baksidan av den magnetiska knappen Duo Button.





Läs gärna våra regler!