Bienville Legacy

Ingenjörskonst på två hjul

Nu är den äntligen klar. JT Nesbitts skvatt galna motorcykelbygge Bienville Legacy. Hojen som inte liknar något annat har varit på tal om i flera år och under konstruktion länge nu, men det här är alltså det färdiga resultatet. Och det är en våt dröm för de som älskar detaljrikedom och uppfinningsrika lösningar på saker och ting.

Det första man lägger märke till är den feta framgaffeln och givetvis även den längsgående bladfjädern i kolfiber som går över tanken. Den tar hand om fjädringen både bak och fram. Sen börjar man se alla andra detaljer, och det går knappt att se sig mätt eftersom det hela tiden dyker upp nya saker att kika på och imponeras av. Motorn kommer från en Motus MV4R och den ger 185 hästar. Tycker man att det är för klent går det även att få den med en kompressor, och då stiger effekten till hela 300 hästar. Vikten på bygget hålls nere med hjälp av massa kolfiber, bland annat är fälgarna i detta ädla material. Vågen stannar på 181 kilo.

Om man kommer att kunna köpa en Bienville Legacy framgår inte tyvärr. JT har tidigare bland annat även byggt hojen R135 Wraith Combat som du kan läsa mer om här nedan.

Garaget, Bågen, Bienville Legacy, motorcykel, båge, hoj, custom, special, ingenjörskonst, JT Nesbitt Via Lanesplitter

Läs gärna våra regler!