Garaget Garderoben Hemmet Kroppen Passet Sinnet Strupen
Välkommen! Skaffa Feber+ Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Vasa Bryggeris senaste läsk smakar skumtomte Perfekt komplement till julmusten Vasa Bryggeris senaste läsk smakar skumtomte För två år sedan lanserade energidryckstillverkaren Nocco en burk fylld med något som skulle smaka skumtomte. Eller i deras fall skum tomte. Det gjorde den faktiskt, och folk gillade den skarpt. Nu satsar Vasa Bryggeri på samma koncept, dock inte genom att lansera en energidryck utan istället en vanlig läsk som ska smaka som det klassiska godiset vi alla trycker i oss på jul. Det ska även finnas en hint av jordgubb i den.Läsken släpps i butik från och med den 22 oktober och den kommer på en 1,5-liters PET-flaska. Strupen, Dryck, Vasa Bryggeri, Gammeldags Skumtomte, läsk, läskeblask Pressmeddelande Gammeldags Skumtomte; årets säsongsprodukt hos VASA Bryggeri

VASA Bryggeri i Sundsvall fortsätter traditionen med att varje år lansera en unik läskedryck lagom till juletider. I år blir smaken Gammeldags Skumtomte, med en ljusrosa nyans och distinkt smak av skumtomtar. Produkten kommer att finnas i 150 cl. Officiell lanseringsdag är 22/10 2018.

Gammeldags Skumtomte är en kolsyrad läskedryck med en rund och tydlig smak av skumtomtegodis och jordgubb. Läskedrycken går in under VASA Bryggeris sortiment ”Gammeldags” där den får sällskap av andra goda läskedrycker med anor från förr. Just skumtomten är en folkkär konfektyrklassiker som härstammar så långt tillbaka som 1930-talet.

- Vi kan se att efterfrågan på annan läskedryck än den tidlösa julmusten har ökat senaste åren. Därför passar vi på att möta efterfrågan och samtidigt utveckla sortimentet såhär lagom till att vintersäsongen kör igång. Det känns väldigt roligt och vi tror att den kommer uppskattas av många, säger Niclas Nilsson, VD på VASA Bryggeri.

Sortimentet ”Gammeldags” ger bryggeriet möjlighet att vara innovativa och utveckla klassiska konfektyrsmaker till spännande och nya läskedryckssmaker. Skumtomten ses av många som en traditionell del av skandinaviskt julfirande, och har funnits i konfektyrhyllan i över 80 år.

- Den här smaken har verkligen överträffat våra förväntningar, och kommer utgöra ett roligt komplement till våra övriga drycker under jul- och vintersäsongen, avslutar Niclas Nilsson.

Gammeldags Skumtomte tillverkas i huvudsak med svenska råvaror för att värna om miljön. Exempelvis kommer vattnet till drycken från den norrländska källan Önskebrunnen i Kaptensdalen, som ligger knappt två kilometer från bryggeriet. Önskebrunnen hyser ett naturligt källvatten som anses vara ett av Europas allra bästa. Gammeldags Skumtomte kommer finnas i 150 cl. Den finns tillgänglig för konsumenter fr.o.m. 2018-10-22 i flera av de stora butikskedjorna inom dagligvaruhandeln och servicehandeln. Tillgången kan variera beroende på butik.

VASA Bryggeri, även känt som nostalgibryggeriet, startades för över 20 år sedan. Vår ambition har varit tydlig ända från start; att skapa drycker av allra högsta standard där kvaliteten aldrig får kompromissas.

Vi framställer i huvudsak klassiska gamla drycker efter originalrecept, med produktion i Njurunda strax utanför Sundsvall. Vår verksamhet genomsyras av kärnvärdena; nostalgi, kvalitet, unikhet, trygghet och miljö.

Läs gärna mer om oss på vår hemsida: http://vasabryggeri.se/
Den klassiska läsken Pomril kommer tillbaka Anrik smak från förr Tumnagel 139kg 0 Läsk med smak av hallon och lakritsbåtar Släpps idag Tumnagel 151kg 0 Vasa Bryggeri återlanserar Sundsvalls Öl Har anor från 1858 Tumnagel 137kg 0
93kg 0 Bobby Green Bobby Green
ons. 3 okt 2018, 11:30
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration