Intressant om priserna på konsertbiljetter
Live Nation har sålt mängder på andrahandsmarknaden
Försök igen

Billboard går i en artikel igenom problemet med biljettpriser och andrahandsmarknaden. Det har genom lite läckta telefonsamtal kommit fram att Live Nation, som arrangerar konserter både i USA och Sverige, helt enkelt har sålt massor av biljetter på andrahandsmarknaden åt artister. Detta istället för att sälja dem direkt till besökarna.
Det kan ses som elakt och ont, vilket det på sätt och vis är. Men det är vissa artister, enligt Live Nation ett mindre antal, som har velat detta för att kunna kontrollera priserna. Om de flödar ut biljetter på andrahandsmarknaden till ett rätt rimligt pris gör det att andra säljare på andrahandsmarknaden också måste hålla ett rimligt pris för att få sina biljetter sålda och på så sätt sticker priserna inte iväg. Enligt Live Nation vill artisterna inte ha för höga priser i den vanliga försäljningen för att inte verka giriga. Samtidigt vill man inte att andrahandsmarknaden håller för låga priser, för då går försäljningen av de vanliga biljetterna dåligt.
Det verkar dock som att man är på väg bort från detta, inte helt etiskt korrekta tilltaget. Istället justerar man tillgång och efterfrågan med lite mer dynamisk prissättning, VIP-biljetter och liknande. Det finns inte samma risk att priser sticker till höga höjder på andrahandsmarknaden om det samtidigt finns biljetter till samma peng där man får specialbehandling.
Samtidigt så är artister i dag duktiga på att börja sälja biljetter till sina riktiga fans lite tidigare, exempelvis till de som följer en artist på Spotify. Det är oklart om Live Nation i Sverige har gjort samma sak.