Zetas nya tomater på burk
Jag lagar mycket mat, och är det något jag gärna lägger några extra kronor på så är det tomater på burk. Smaken och konsistensen – kvaliteten helt enkelt – skiljer sig avsevärt mellan lågprismärkena och lite finare sådana, tycker jag. Favoriten är märket Mutti (fyllig smak och snygg burk), men jag överväger att ge Zetas nya storter en chans vid nästa storhandling.Zetas nyheter består av solmogna och konserverade italienska tomater i följande form:Plommontomater Körsbärstomater Finkrossade tomater Pizzasås (grovhackade tomater smaksatta med basilika)De kostar ungefär 12-13 kronor per burk.Hur ställer ni er i tomatfrågan? Märker ni någon skillnad?
Strupen,
Mat,
Tomater,
Krossade tomater,
Zeta,
Mutti
Pressmeddelande
Smakrika italienska körsbärs- och plommontomater från Zeta
Pressmeddelande • 2014-03-27 10:30 CET
Konserverade tomater på burk är ett traditionellt sätt att ta tillvara på tomater när de är perfekt solmogna och smakar som mest. I Italien är konserverade tomater en basvara där det ställs höga krav på kvalitet och smak. Zeta lanserar fyra varianter på konserverade solmogna italienska tomater.
Under flera år har vi sett hur dagligvaruhandelns grönsaksdiskar dignar av tomater av olika sorter; pärlformade, gula, randiga, stora, med kvist och så vidare. Det är dags att erbjuda konsumenterna en större bred även bland konserverade tomater, därför lanserar Zeta fyra varianter på konserverade, solmogna, italienska tomater i form av Plommontomater, Körsbärstomater, Finkrossade tomater och Pizzasås (grovhackade tomater smaksatta med basilika). I Italien har man konserverat tomater sedan urminnes tider, för att ta vara på den rika skörden och möjliggöra tillgången på smakrika tomater året om.
Zeta Plommontomater är utmärkta att använda i långkok, eftersom de ger en god smak och behåller formen även vid längre tillagning. Den lite sötare smaken hos Zeta Körsbärstomater är perfekt i en pastasås, som får puttra 10-15 minuter. Zeta Finkrossade Tomater ger mycket smak och är utmärkta i en klassisk bolognese eller lasagne. Zeta Pizzasås är så mycket mer användbar än bara på pizzan, prova Pizzasåsen som bas i en enkel tomatsås eller soppa och smaksätt ytterligare med rostad vitlök, chili och olivolja efter smak. Med en liten nypa socker i tomatsåsen eller grytan lyfter man tomatens egen sötma.
Zeta Tomater finns i butik från mitten av mars på Ica, Hemköp, City Gross och från vecka 20 på Coop. Körsbärstomaterna cirkapris 13 kr i butik och Plommontomater, Finkrossade och Pizzasås cirkapris 12 kr.
137kg
0
Josephine Sjöqvist
fre. 28 mar 2014, 08:35
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration