Garaget Garderoben Hemmet Kroppen Passet Sinnet Strupen
Välkommen! Skaffa Feber+ Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Tumnagel Laddar... Annons frÃ¥n Nu ska även kakorna smaka glass Nu ska även kakorna smaka glass Det är inte bara kolsyrat vatten som ska smaka glass i år tydligen, även kakorna ska göra det. Då päronglass sägs vara en av de hetaste smakerna på glass här i Sverige lanserar nu Göteborgs Kex Singoalla med smak av Päronglass.Kexet ska ha smak av knäckigt glassrån och fyllningen ska alltså smaka som söt päronglass."Med en kombination av sött och syrligt är nya Singoalla Päronglass en vidareutveckling av Singoallas frukt- och bärsmaker och bidrar till en somrig och glädjefylld fikaupplevelse. Singoalla är en storsäljare som har en given plats på fikabordet och vi tror mycket på vår nya smak."
Kakorna ska finnas i butik nu och en förpackning som innehåller 14 stycken kostar omkring 19 kronor. Jag kommer givetvis att testa dessa men jag misstänker att originalet Singoalla Hallon kommer att ligga högst på listan för mig även i framtiden.
Strupen, Snacks och godis, Singoalla, kakor, Päronglass, Göteborgs Kex, kex, sommar Pressmeddelande Singoalla Päronglass för härliga sommarstunder

Singoalla, Sveriges mest älskade sommarkex, har hämtat inspiration från somrig päronglass i strut och lanserar nu sommarens nya smak Singoalla Päronglass! Det är ett knaprigt kex med knäckig smak av glassrån och en krämig fyllning med sötsyrlig smak av päronglass.

Sommaren är äntligen på väg och så även de många mysiga fikastunderna. Glass är den ultimata sommarnjutningen som älskas av både barn och vuxna. Singoalla Päronglass kombinerar svenskarnas populära päronglassmak med ett sprött kex som smakar glassrån.

Svenskarnas glasskonsumtion är en av de högsta i Europa och päronglass är en av de mest populära svenska glassmakerna. Päronglass kompletterar Singoallas övriga produkter på ett bra sätt och det finns idag inget liknande i kexhyllan.

? Med en kombination av sött och syrligt är nya Singoalla Päronglass en vidareutveckling av Singoallas frukt- och bärsmaker och bidrar till en somrig och glädjefylld fikaupplevelse. Singoalla är en storsäljare som har en given plats på fikabordet och vi tror mycket på vår nya smak, säger Johanna Freijd, produktchef på Göteborgskex.

Singoalla Päronglass är ett runt kex i samma storlek som övriga Singoalla-produkter, men mönstret, smaken på kexet samt fyllningen skiljer sig åt. Kontrasten mellan den krämiga fyllningen och det knapriga kexet gör att det blir precis som päronglass i strut fast på Singoallas vis. Kakorna förpackas i ask, precis som Singoalla Cheesecake Jordgubb.
Singoalla Päronglass finns i butik från vecka 15. En förpackning innehåller 14 kex och kostar ca 19 kr.

Singoallas lanseringar över tid:
År 1964 Singoalla Hallon
År 2005 Citron/Lime
År 2009 Lakrits
År 2011 Blåbär & Vaniljsmak
År 2012 Cheesecake Jordgubb
År 2013 Singoalla Päronglass
Tumnagel Laddar... Annons från Tumnagel Laddar... Annons från
113kg 0 Bobby Green Bobby Green
tis. 9 apr 2013, 13:16
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration