Garaget Garderoben Hemmet Kroppen Passet Sinnet Strupen
Välkommen! Skaffa Feber+
Robyn, Markus Jägerstedt och Christian Falk Tillsammans är de Robyn & La Bagatelle Magique Robyn, Markus Jägerstedt och Christian Falk Robyn & La Bagatelle Magique är ett nytt band som består av Robyn, Markus Jägerstedt och den bortgångne Christian Falk. I går hade den första singeln som heter Love Is Free premiär och nedan kan du lyssna på den. Så här säger Robyn om gruppen:
"Efter att ha turnerat väldigt mycket med förra skivan så kände jag att jag ville göra musik igen. Men jag hade ingen aning om vad jag ville göra, så jag började hänga med Christian. Bland det första han spelade för mig var låten som nu blivit "Love Is Free". Jag blev så himla glad och peppad. Så vi satte igång och gjorde musik utan att riktigt veta vad det skulle bli. Kort därefter frågade vi om Markus ville bli en del av bandet och ju mer vi höll på desto mer kändes det just som ett samarbete. Alla vi tre har växt upp på dansmusik i olika former, jag skulle säga att det var inspirationskällan. Att göra ett collage att dansa till."
Ett minialbum med fler låtar kommer senare i sommar.
labagatellemagique.com Sinnet, Musik, Robyn & La Bagatelle Magique, Love Is Free, singel, artist Pressmeddelande Robyn & La Bagatelle Magique - 'Love Is Free' feat. Maluca

Robyn & La Bagatelle Magique är ett band som består av Robyn, Markus Jägerstedt,och Christian Falk. Ikväll var det premiär för splitternya singeln ‘Love Is Free’ feat. Maluca, hos Annie Mac på BBC Radio 1.

”Efter att ha turnerat väldigt mycket med förra skivan så kände jag att jag ville göra musik igen. Men jag hade ingen aning om vad jag ville göra, så jag började hänga med Christian. Bland det första han spelade för mig var låten som nu blivit ”Love Is Free”. Jag blev så himla glad och peppad. Så vi satte igång och gjorde musik utan att riktigt veta vad det skulle bli. Kort därefter frågade vi om Markus ville bli en del av bandet och ju mer vi höll på desto mer kändes det just som ett samarbete. Alla vi tre har växt upp på dansmusik i olika former, jag skulle säga att det var inspirationskällan. Att göra ett collage att dansa till.” berättar Robyn.

‘Love Is Free’ är den första låten i ordningen att släppas från det minialbum som kommer senare i sommar.

Robyn & La Bagatelle Magique gör en Europaexklusiv spelning på Dans Dakar i Stockholm i augusti samt den enda amerikanska spelningen på Treasue Island Music Festival i oktober.
83kg 0 Bobby Green Bobby Green
fre. 19 jun 2015, 09:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration