Interaktiv musikvideo till Urban Cones Deja Vú
Välj mellan två olika klipp
Bandet Urban Cone släppte idag en interaktiv musikvideo till låten Deja Vú där du som lyssnare kan växla mellan två olika videoklipp samtidigt som låten går.Videon hittar du på länken nedan.
urbancone-dejavu.com
Sinnet,
Musik,
Urban Cone,
Deja Vú,
musikvideo,
interaktiv,
artist
Pressmeddelande
Idag släpps en interaktiv video till Urban Cones låt Deja Vú
I videon till Deja Vú får tittaren följa två parallella händelseförlopp och i realtid själv klippa videon till låten. Videon, som spelades in i Mohave-öknen och delar av Los Angeles, är skapad av Olof Lindh (som tidigare arbetat med Urban Cone, bl.a. med videon till låten Freak), Michael Tavendale, Ian Bauer, Nicole Ferraris och Nico Hsieh.
'Vi började leka med idén av att låta tittaren själv klippa ihop en musikvideo. Med Deja Vú som utgångspunkt gjorde vi en video som egentligen inte har ett slut, bara ständiga upprepningar i olika variationer.' säger Olof Lindh som regisserat videon.
Det är byggt så två filmer spelar parallellt. Tittaren kan klippa mellan berättelserna, och på så sätt upptäcka hur de hör ihop,' säger Michael Tavendale som delproducerat videon.
Skapa din version av videon på: http://urbancone-dejavu.com/
Deja Vú är hämtad från Urban Cones debutalbum Our Youth som släpptes hösten 2012. Urban Cone medverkade precis som feature på Porter Robinsons singel Lionhearted och lägger just nu sista handen på kommande material som släpps under hösten 2014.
95kg
0Bobby Green
tis. 19 aug 2014, 15:22
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration