Garaget Garderoben Hemmet Kroppen Passet Sinnet Strupen
Välkommen! Skaffa Feber+
Hur coolt är det med solbrillor inomhus? Jättecoolt enligt humorgruppen De Vet Du Video till Hur coolt är det med solbrillor inomhus? Humorgruppen De Vet Du släpper nu den nya singeln Shadez Inomhus som tar upp det här med att ha solglasögon på sig inomhus - hur coolt är det egentligen? Gäst på låten är komikern Björn Gustafsson och i den spexiga videon skymtar även programledaren Marie Serneholt, sångerskan Amanda Winberg och gymprofilen Linus Carlén förbi. Sinnet, Musik, De Vet Du, Shadez Inomhus, Björn Gustafsson, solglasögon, solbrillor, singel, Pressmeddelande De Vet Du släpper singeln ”Shadez Inomhus” feat. Björn Gustafsson

Humorgruppen De Vet Du med Christopher Martland och Johan Gunterberg i spetsen, har en gedigen meritlista. De har sålt minst guld på smått otroliga 12 singlar varav fyra platina och två dubbel platina. 2014 lyckades gruppen även nå guldstatus på sitt fysiska album RadioMusik. På Spotify har deras låtar spelats över 77 miljoner gånger och de har hissnande 31,5 miljoner visningar på sina Youtube-videos.

Allt startade 2010 när de släppte sin första musikvideo på Youtube, och inom ett år var de Sveriges största Youtube-fenomen. Med sina skämtsamma videos driver de med stereotyper och vardagliga pinsamma ögonblick. 2013 vann de utnämningen ”Årets Musikkanal” på Guldtuben och var Sveriges mest bokade artist. Samma år släpptes även singeln ”Haterz” feat Robert Aschberg. Nu är De Vet Du åter aktuella med ett samarbete, denna gång med komikern och skådespelaren Björn Gustafsson och låten ”Shadez Inomhus”.

Johan och Christopher berättar mer om samarbetet:
- ”Vi och Björn har länge snackat om att göra något kul ihop eftersom vi gillar varandras humor väldigt mycket. Vi har också alltid tyckt att folk som har shadez inomhus är riktiga kungar! Tjejer och killar. Allt från Kanye, Jay-Z, Bieber och Beyonce till Magnus Uggla på galor och basketmatcher. Björn bor ju i Hollywood nu, så vem bättre att lägga sin syn på det? Vi snackade ihop oss och lät Björn lägga det DOWN på beatet.”

I videon som släpptes på De Vet Du Youtube-kanal strax innan lunch syns, förutom Björn Gustafsson, även Amanda Winberg och Marie Serneholt. Se hela videon här: https://lnk.to/ShadezInomhusYoutube

Med en lojal och ständigt växande publikskara fortsätter De Vet Du vårens utsålda klubbturné. I sommar är de hittills bokade till 13 spelningar och fler tillkommer.

Turnédatum (fler tillkommer)

21/5 Arvika, Olssons Brygga
4/6 Häradsbäck, Balders Hage
18/6 Jönköping, Dreamhack
9/7 Karlskoga, Borggården
15/7 Borgholm, Strand Hotell
16/7 Piteå, Sjöboden
22/7 Visby, Gutekällaren
23/7 Eksjö, Statt
29/7 Nyköping Festivalen
6/8 Göteborg, Valand
24/8 Linköping, Hoben
26/8 Enköping Festivalen
27/8 Örebro, Frimis
90kg 0 Bobby Green Bobby Green
tors. 19 maj 2016, 14:00
+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration