Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons frÃ¥n Laddar...Annons från Toyota har med sig träbil till Milanomässan
Ihopsatt med traditionell japansk teknik
Nästan varenda biltillverkare använder sig av kolfiber och aluminium när det bygger bilar i dag. Toyota väljer dock att köra lite old school, i alla fall när det kommer till konceptbilen Setsuna som de kommer att ställa ut på möbel- och designmässan i Milano - den är nämligen till stor del i trä.Det här blir första gången som Toyota medverkar på mässan och bilen har man tagit fram för att visa företagets strävan att beskriva det framväxande förhållandet mellan människor och deras bilar. Att man valde trä beror på att det är ett hållbart material som förändras över tid - precis som en familjs relation till sin bil. Setsuna är ihopsatt med den traditionella japanska tekniken okuriari som innebär att man varken använder sig av spik eller skruv.
Garaget,
Bilen,
Toyota,
Milanomässan,
Setsuna,
träbil,
wtf,
trä,
bil,
design,
möbelmässa,
Milano
Pressmeddelande
Toyota debuterar på Milanomässan – med träbilen Setsuna
Setsuna är namnet på den nya konceptbil som Toyota kommer att visa på möbel- och designmässan i Milano i april. Bilen är till stora delar gjord i trä, vilket ska återspegla Toyotas strävan efter att beskriva det framväxande förhållandet mellan människor och deras bilar.
Med Setsuna medverkar Toyota för första gången på Milanomässan. Det japanska ordet Setsuna kan närmast översättas till tidpunkt eller betydelse. Det valdes för att det symboliserar de värdefulla men flyktiga stunder som människor har med sina bilar, stunder som knyter bilarna närmare till sina ägare.
Valet av trä till konstruktionen av Setsuna-bilen hänger samman med att träet är ett hållbart material som också förändras över tid. På samma sätt kan en familjs relation till sin bil vara långvarig, men ändå gradvis ändras allteftersom olika minnen associeras med bilen och de resor man gjort och de upplevelser man haft tillsammans.
För att förkroppsliga detta koncept har Toyota valt olika sorters trä för de olika delarna av bilen, såsom karosspanelerna, ramen, golvet och sätena. Tanken är att det ska ge en unik känsla som inte finns i konventionella bilar, och att träet ska förändras beroende på hur bilen används och även hur miljön påverkar materialet. Till karosspanelerna valdes t ex cederträ medan ramen är i björk. När bilen byggdes användes den traditionella japanska sammansättningstekniken ”okuriari”, som varken utnyttjar spik eller skruv.
Under Milanomässan visas Setsuna på Via Tortuna 31. Premiärvisningen sker på pressdagen den 11 april mellan klockan 11.00 och 18.00.
Laddar...Annons från Laddar...Annons från
123kg
0Bobby Green
tis. 8 mar 2016, 12:30
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration